الجزیره: ایران حجم آب اروندرود را کاهش داده است!

الجزیره: ایران حجم آب اروندرود را کاهش داده است!

به گزارش شبکه ایران، شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی با اشاره به موضوع احداث سد بر رودخانه کارون، مدعی شد ایران با این کار اقدام به افزایش شوری آب این رودخانه و بروز مشکلات جدی برای ساکنان حاشیه اروندرود کرده است.
الجزیره بدون اینکه نظرات شهروندان مناطق مرزی اروندرود را در گفت‌وگویی منعکس کند، مدعی شد: ساکنان شهر بصره می‌گویند آب اروندرود اکنون برای آشامیدن و کشاورزی و دامداری و پرورش ماهی و حتی استفاده صنعتی مناسب نیست و به همین دلیل آنان مجبور به مهاجرت از این منطقه هستند.
محمدرضا باغبان کنسول ایران در بصره در گفت‌وگو با الجزیره با تکذیب این اتهامات تاکید کرد که دولت ایران اهمیت زیادی برای سالم بودن آب رودخانه اروندرود قائل است و ساکنان بصره بیش از ایران، دولت عراق را در این ماجرا مقصر می‌دانند، زیرا با وجود اطلاع از این که ایران از پنج سال پیش سرگرم احداث سد روی کارون بوده است، اقدامی انجام نداده است.

* چرایی مشکل کمبود آب در جنوب عراق
به گفته کارشناسان، بحران بی‌آبی در این منطقه که به بدترین وضعیت خود از زمان آغاز تمدن در عراق رسیده است، 2 میلیون نفر در جنوب این کشور را با خطر بی‌برقی و تعداد زیاد دیگری را با خطر عدم دسترسی به آب آشامیدنی مواجه کرده است.
ذخایر ضعیف برقی شهر ناصریه عراق چهارمین شهر بزرگ این کشور در 3 هفته گذشته به دلیل کاهش شدید سطح آب رودخانه فرات، با 50 درصد کاهش روبرو بوده است و تنها دو توربین برق آن در حال تولید برق است.
در انتهای مسیر این رودخانه و محل پیوستن آن به اروندرود و در گوشه شمال شرقی خلیج فارس، نبود آب تازه باعث افزایش میزان شوری آب تا حدی شده که دو شهر حدوداً 3 هزار نفری در حاشیه شمالی بصره، در این هفته تخلیه و میزان قابل توجهی از حیوانات در این شهرها نیز در اثر تشنگی تلف شده‌اند.
مقامات عراقی ماه‌هاست که در تلاش برای مهار این بحران عظیم هستند که هم عوامل انسانی و هم عوامل طبیعی عراق باعث ایجاد آن شده‌اند.
کاهش شدید بارش‌ها در دو زمستان پیاپی ـ به کمتر از نیمی از میانگین سالانه در یک سال و کمتر از یک سوم میانگین سالانه در سال قبل از آن ـ و سپس 6 سال بی‌ثباتی حاصل از حضور اشغالگران در عراق و به خصوص انگلیسی‌ها در بصره که در آن صنعت فلج شد و کشاورزی به حال احتضار در آمد، از عوامل دیگر این روند هستند.

* سدهای زیاد ترکیه و سوریه بر فرات به بحران دامن زده است
به نوشته گاردین، در طول این چند سال سدهای زیادی در ترکیه و سوریه بر رودخانه فرات یا انشعابات آن احداث شده‌اند که نیروی حیاتی فرات را گرفته‌اند؛ رودخانه‌ای که در طول قرن‌ها حتی در زمان خشکسالی، آب ساکنان این مناطق را تأمین می‌کرد.
ساکنان محلی که حیوانات خود را از دست داده‌اند به‌شد‌ت از دولت عراق درخواست کمک کرده و هشدار داده‌اند که بسیاری از جوانان، به این دلیل که منبع درآمد دیگری ندارند در حال روی آوردن به دزدی هستند.
دکتر عبداللطیف رشید وزیر آب عراق اعلام کرد که حدود 300 هزار نفر از ساکنان مناطق درگیر با کم‌آبی، در حال نقل مکان به مناطق دیگری هستند.

/ 0 نظر / 4 بازدید