هلال ماه شوال چگونه و کجا در عصر شنبه رویت شد؟

هلال ماه شوال چگونه و کجا در عصر شنبه رویت شد؟

بر اساس نظریه گروه‌های کارشناسی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری، هلال ماه شوال در روز شنبه در منطقه "سی سخت" کهکیلویه و بویراحمد و جهرم رویت شده است و مراجع بر شروع ماه شوال از روز یکشنبه تاکید دارند.
   
به گزارش روز دوشنبه ایرنا، "علی رضا مهرانی" عضو ستاد استهلال ماه شوال اظهار داشت: بنا به دلایل جوی رویت هلال ماه شوال در روز شنبه 28 شهریور ماه با چشم غیرمسلح دشوار بود و از این رو هلال این ماه با استفاده از تلسکوپ رویت شد.
عضو ستاد استهلال ماه شوال، گفت: مقام معظم رهبری، رویت ماه شوال را با استفاده از تلسکوپ و ابزارهای پیشرفته قبول دارند.
مهرانی، ادامه داد: ستاد استهلال متشکل از 150 گروه رصدی کارشناس نجوم و کارشناس روحانی آموزش دیده و متخصص است که زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می کنند و گزارش تهیه شده از سوی آنها به محضر تمامی مراجع ارسال می شود.
وی، گفت: تقویم رسمی کشور بر اساس فتاوای رهبر معظم انقلاب اسلامی تنظیم می‌شود و بر اساس تقویم، روز یکشنبه اولین روز ماه شوال بود و هلال اول ماه شوال در منطقه "سی سخت" کهکیلویه و بویراحمد و جهرم رویت شده است.
**
150 گروه کارشناسی هلال ماه شوال را رویت کردند
حجت الاسلام و المسلمین "علیرضا موحد نژاد" عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری نیز در این زمینه گفت: 150 گروه کارشناسی در شرایط نامناسب جوی، بارش باران و غبارهای محلی در اغلب نقاط کشور هلال ماه شوال را در بعدازظهر شنبه 28 شهریور ،رصد و رویت هلال ماه را تایید کردند.
موحد نژاد همچنین در خصوص امکان رویت هلال ماه پیش از غروب آفتاب، تصریح کرد: این بحث، کاملا علمی و نوین بوده و مورد تایید مراجع قرار دارد، اما در بسیاری از کشورها همچنان از روش های سنتی برای رویت هلال ماه استفاده می شود.
وی یادآور شد که دفتر مقام معظم رهبری با دفتر سایر مراجع دینی کشور ارتباط داشته و برای اعلام روز عید سعید فطر با رویت هلال ماه شوال، بصورت کارشناسی و با استفاده از 70 دستگاه تلسکوپ این امر اجرا شد.
***
احراز رویت هلال ماه شوال برای رهبر معظم انقلاب اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در شامگاه روز شنبه بر اساس گزارش های واصله راصدان مورد وثوق و خبره از چند نقطه‌ کشور، اعلام کرد رؤیت هلال ماه شوال‌المکرّم شنبه 28/شهریور/1388 مطابق با بیست و نهم رمضان‌المبارک 1430 هجری قمری برای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی محرز گردیده و معظم له، حکم به عید فطر بودن یکشنبه 29/شهریور/1388 فرمودند.
**
تاکید آیت الله جوادی آملی بر عید بودن روز یکشنبه
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله جوادی آملی طی پیامی در روز یکشنبه 29 شهریور اعلام کرد: به اطلاع کلیه مومنین ومتدینین می رساند حلول ماه شوال برای حضرت آیت الله جوادی آملی «مدظله العالی » ثابت و یکشنبه عید سعید فطر می باشد.
**
دفتر تهران آیت الله مکارم شیرازی هم روز یکشنبه را عید دانست
دفتر آیت الله مکارم شیرازی در تهران نیز روز یکشنبه 29 شهریور ماه را عید اعلام کرد و گفت: یکی از راههای اثبات اول شوال اعلام آن از طرف حاکم شرع است و از آنجا که رهبر معظم انقلاب اسلامی براساس گزارش گروه های کارشناسی استهلال ماه، روز یکشنبه را اول روز شوال اعلام کرده‌اند بنابراین 29 شهریور ماه اول روز شوال بوده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید