روز جهانی قدس در نگاه امام(ره) و رهبر معظم انقلاب

همه امت های سراسر دنیا باید به فلسطین کمک کنند

رهبر معظم انقلاب در 12/72/13در بیانات خود درباره اهمیت قدس فرمودند: اگر ان‌شاءاللَّه دنیاى اسلام این روز را به معناى درست کلمه گرامى بدارد و براى فریاد کشیدن بر سرصهیونیستهاى غاصب، مغتنم بشمارد، به میزان زیادى دشمن را شکست خواهد داد وبه عقب نشینى وادار خواهد کرد. شما ملت ایران، ان‌شاءاللَّه با حضور خود نشان خواهید داد که استفاده از روز قدس و فرصت اعلام موضع در قضیه‌ى فلسطین، یعنى چه. ملت ایران، بحمداللَّه در این زمینه خوب عمل کرد. دولت هم خوب عمل کرد. وزارت خارجه هم خوب عمل کرد. یعنى وقت را تلف نکردند و حرفها را زدند. مظلومین فلسطینى فهمیدند که کسانى در اطراف دنیا هستند که نسبت به قضیه‌ى آنها حسّاسند. باید این حساسیت ثابت شود. باید فشار روى اسرائیل بیشتر شود. باید فلسطینیها، خودشان مسؤولیت زنده‌کردن مسأله‌ى فلسطین را جدّاً بر عهده گیرند و مجاهدت کنند. اگر چه مجاهدت سخت است، اما زندگى در زیر فشار صهیونیستها، سختى و دشوارى‌اش از مجاهدت کردن بیشتر است. اگر مجاهدت کنند، آینده برایشان خوب خواهد بود. اما این‌گونه زندگى کردن، روزبه‌روز سختیها را بیشتر خواهد کرد. البته امروز در سرزمینهاى اشغالى و در فلسطین اشغالى، ملت مسلمان بیدار شده است. اما باید مبارزات در داخل فلسطین، عمومى، همه‌گیر، پیگیر، متصل به خارج و متصل به اعماق امّت اسلامى گردد و امّتها و ملتهاى مسلمان سراسر دنیا به آنها کمک کنند.

*دولت های مسلمان باید از حرکت عظیم قدس حمایت کنند

مقام معظم رهبری درروز 9/79/29باارسال پیامی‌ به‌ ملتهای‌ مسلمان‌ و دولتهای‌ اسلامی‌، انتفاضه‌ مسجدالاقصی‌ را سرآغاز تحولی‌ بزرگ‌ در مبارزات‌ مردم‌ فلسطین‌ خواندند و تأکید کردند: مسلمانان‌ جهان‌، باشکوهتر از سالهای‌ پیش‌ در مراسم‌ روز جهانی‌ قدس‌ شرکت‌ می‌کنند و حمایت‌ بیدریغ‌ خود را از مردم‌ مظلوم‌ فلسطین‌ نشان‌ خواهند داد.مقاومت‌ فلسطین‌ راههای‌ پر فراز و فرود را آزموده‌ و از انواع‌ دسیسه‌ها عبور کرده‌ و چالشهای‌ سخت‌ را پشت‌ سر گذاشته‌ و چکاچاک‌ سلاحهای‌ گوناگون‌ و غرش‌ جنگنده‌ها و توپخانه‌های‌ دشمن‌ را شنیده‌ و امروز به‌ نیکی‌ دریافته‌ است‌ است‌ که‌ تنها راه‌ رهایی‌ از چنگال‌ جنایتکاران‌ و حامیان‌ آنها، جهاد و مقاومت‌ مستمر است‌ و افکار عمومی‌ مسلمانان‌ نیز این‌ راهبرد را مورد تأیید قرار داده‌اند و نشانه‌ آن‌ سیل‌ کمکهای‌ مردمی‌ و شور و حماسه‌ای‌ است‌ که‌ در نمازهای‌ جمعه‌ کشورهای‌ اسلامی‌ در دفاع‌ و پشتیبانی‌ از انتفاضه‌ به‌ راه‌ افتاده‌ است‌.امام‌ خمینی‌ (ره‌) با اعلام‌ چنین‌ روزی‌، مسأله‌ فلسطین‌ را در وجدانهای‌ بشری‌ بیدار نگهداشت‌ و همه‌ فریادها را علیه‌ صهیونیسم‌ متمرکز ساخت‌ و ما هر سال‌ شاهد استقبال‌ فراوان‌ و گسترده‌ مسلمانان‌ در این‌ مراسم‌ هستیم‌.در کنار مسأله‌ فلسطین‌، بیت‌المقدس‌ نیز از اهمیت‌ والایی‌ برخوردار است‌امروز توطئه‌های‌ رنگارنگی‌ برای‌ غصب‌ و بلعیدن‌ این‌ شهر مقدس‌ و از بین‌ بردن‌ آثار اسلامی‌ آن‌ توسط صهیونیستها در جریان‌ است‌ ولی‌ این‌ شهر به‌ همه‌ مسلمانان‌ تعلق‌ دارد و همه‌ قدس‌ پایتخت‌ همه‌ فلسطین‌ است‌ و مسلمانان‌ اجازه‌ نخواهند داد نقشه‌های‌ شوم‌ دشمنان‌ جامه‌ عمل‌ بپوشد و با آن‌ مقابله‌ خواهند کردامید است‌ دولتهای‌ اسلامی‌ با خواسته‌های‌ قاطبه‌ ملتهای‌ مسلمان‌ همراه‌ شوند و از این‌ حرکت‌ عظیم‌ حمایت‌ کنند و هرگونه‌ رابطه‌ با این‌ رژیم‌ اشغالگر را به‌ طور کامل‌ قطع‌ نمایند و از تحریمهای‌ مختلف‌ اقتصادی‌ و ابزارهای‌ دیگر برای‌ مقابله‌ با این‌ رژیم‌ غاصب‌ استفاده‌ کنند و کمکهای‌ مردمی‌ را صرف‌ مسأله‌ اصلی‌ فلسطین‌، معالجه‌ مجروحان‌ و بازسازی‌ ویرانیها بنمایند.

*روز قدس یادگار فراموش نشدنی حضرت امام است

رهبرمعظم انقلاب درخطبه های نمازجمعه در 9/80/16 فرمودند:در مورد مسأله فلسطین، آنچه که باید دنیای اسلام را بسیار به خود متوجّه کند، این است که بعد از قضایای 20 شهریور و حمله به مراکز امریکایی در نیویورک و واشنگتن و بعد از توجّه مردم به آن قضایا و دنباله‏اش قضایای افغانستان، غفلتی که از مسأله فلسطین شد، باعث گردید رژیم صهیونیستی حدّاکثر سوء استفاده را از این غفلت و بی‏توجّهی بکند. رژیم صهیونیستی بعد از سختگیریهای شدید و جنایتهای پی‏درپی چند ماه اخیر، کار را به آن‏جا رسانده است که در شهرهای فلسطینی، با وسایل جنگی و تانک وارد خانه‏های مردم فلسطین می‏شود و بی‏محابا جنایت می‏کند. صهیونیستها حداکثر سوء استفاده را از آن حوادث کردند. باید دنیای اسلام متوجّه شود و احساس مسؤولیت کند. من مطمئنم ان‏شاءالله امسال هم روز شریف قدس، که یادگار فراموش‏نشدنی امام بزرگوار ماست، پُرشورتر و وسیعتر از همیشه - همچنان که پارسال هم پُرشورتر از سالهای قبل بود - انجام خواهد گرفت و دنیای اسلام موضع خود را در مقابل صهیونیسم غاصب، روشن خواهد کرد و صهیونیستها روزبه‏روز نفسهایشان بیشتر به شماره خواهد افتاد. این قدرتمندیها، دلیل قدرت واقعی نیست. دولت غاصب، روزبه‏روز و بتدریج به پایان عمرِ ناشی از استبداد و زورگویی خود نزدیک می‏شود و ان‏شاءالله دنیای اسلام روزی را خواهد دید که فلسطین به دست ملتِ فلسطین اداره شود.

*ملت فلسطین نشان داده ملت لایق و مقاومی است

مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران در تاریخ 9/81/1 فرمودند:در زمینه مسائل جهانی - همان‏طور که عرض کردیم - استکبار اشتباهات بزرگی مرتکب می‏شود. یکی از این اشتباهات، وضعیتی است که امروز امریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی دارد. امروز دو پدیده را می‏شود در رژیم صهیونیستی دید: یکی خشونت و سبُعیّتِ از حد گذشته است. سبُعیّتی که امروز صهیونیستها در برخورد با صاحبان سرزمین فلسطین به خرج می‏دهند، واقعاً داستان عجیب و حیرت‏انگیز و بی‏سابقه‏ای است. دومین نکته این است که رژیم صهیونیستی در بن بست کامل قرار گرفته و هیچ راهی ندارد. اشتباه امریکا این است که در این وضعیت، به طور واضح و آشکار از رژیم صهیونیستی حمایت می‏کند و به اسرائیل و به مسؤولان آن، چک سفید داده تا هر غلطی بخواهند بکنند، بکنند و هر جنایتی می‏خواهند مرتکب بشوند، بشوند! این جزو اشتباهات جبران‏ناپذیر امریکاییهاست و چوب آن را خواهند خورد. ملت فلسطین نشان داده است که ملت لایق و مقاومی است؛ نشان داده است که با دست خالی می‏توان در مقابل یک رژیم مسلّط و مسلّح و بی‏رحم و خشن مثل رژیم اسرائیل، ایستادگی و مقاومت کرد. این هم درسی است به ملتهای دیگر. امروز همه ما وظیفه داریم از مردم فلسطین حمایت معنوی و مادّی کنیم. فعلاً نزدیکترین فرصت برای حمایت، جمعه آینده است که جمعه آخر ماه رمضان است. این را هم عرض کنیم که امروز، روز شانزدهم ماه است. بنابراین اگر پنجشنبه، اوّل ماه باشد - که فعلاً شرعاً این است، چون غیر از این ثابت نشد و تکلیف شرعی این است که پنجشنبه را اوّل ماه به حساب آوریم - روز دوشنبه‏ای که می‏آید، نوزدهم ماه است و شب دوشنبه - شب نوزدهم - شب احیاء است که ان‏شاءالله مؤمنین به وظایف خودشان در شبهای قدر عمل می‏کنند. ان‏شاءالله حضور ملت ما در جمعه آینده - که روز قدس است - دشمن شکن خواهد بود.

*روز قدس روز آزمایش بزرگ برای ملت های بزرگ جهان است

مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران در 7/84/29 فرمودند: اما مسأله‏ى فلسطین و روز قدس. روز قدس نزدیک است. روز قدس، روزِ آزمایش بزرگ ملت‏هاى مسلمان است؛ روز قدس، آن روزى است که ملت‏هاى مسلمان بى‏واسطه‏ى مقامات رسمى حرف‏شان را در دنیا مطرح مى‏کنند. امسال هم روز قدس اهمیت مضاعفى دارد؛ هم به خاطر حادثه‏ى غزه - که واقعاً عقب‏نشینى از غزه یک شکست بزرگِ صهیونیست‏ها بود - هم به‏خاطر توطئه‏یى که بعد از شکست غزه و براى جبران آن شکست، از سوى امریکایى‏ها و صهیونیست‏ها و بعضى از هم‏پیمانان‏شان در جریان است؛ یعنى عادى‏سازى رابطه‏ى زشت با رژیم صهیونیستى در میان برخى از دولت‏هاى اسلامى و برخى از دولت‏هاى منطقه، که نباید زیر بار بروند. دولت‏هاى اسلامى با بهانه‏هاى مختلف و براى خاطر شاد کردن دل امریکا، نباید ارتباطشان را با این رژیم غدارِ ستمگر غاصب - که خطرى براى همه‏ى منطقه و همه‏ى ملتها و دولتهاست - عادى کنند؛ نباید به‏خاطر امریکا، روى خوش به این رژیم نشان بدهند، که این کار زشتى است. دلیل زشت بودن این کار هم این است که آن کسانى‏که مرتکب این عادى‏سازى مى‏شوند، لااقل در اوایل کار، آن را پنهان نگه مى‏دارند؛ لذا کار زشتى است که پنهانش مى‏کنند. کار زشت را نباید انجام داد، نه این‏که پنهان کرد. بنابراین، روز قدس ان‏شاءاللَّه پُرشورتر از همیشه برگزار شود.

*روز قدس روز آزمایش بزرگ ملتهای مسلمان است

رهبر معظم انقلاب درنماز جمعه روز 9/84/27 روز جهانی قدس را روز آزمایش بزرگ ملتهای مسلمان خواندند و افزودند: امسال روز قدس اهمیت مضاعفی دارد و امیدواریم از همیشه پرشورتر برگزار شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین اهمیت مضاعف روز قدس امسال به شکست و عقب نشینی رژیم صهیونیستی از نوار غزه اشاره کردند و افزودند: امریکا و صهیونیستها، برای جبران این شکست بزرگ، توطئه‌ای زشت را شروع کردند تا روابط کشورهای اسلامی را با رژیم صهیونیستی به حال عادی درآورند و بهمین علت حضور مردم در روز قدس، امسال اهمیت بیشتری یافته است.

*روز قدس روز فریاد امت اسلامی در مقابل سیاست های تفرقه انگیز است

رهبر معظم انقلاب در روز 7/85/21در اجتماع عظیم مردم مومن و روزه دار تهران در نماز جمعه، با تبیین طرحها و سیاستهای امریکا و صهیونیزم برای تغییر واقعیات منطقه و رو در رو قرار دادن مردم در کشورهایی مانند فلسطین و عراق تأکید کردند: روز جهانی قدس، روز فریاد و مقاومت امت اسلامی در مقابل این سیاستهای تفرقه انگیز است.
حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه دوم نماز، روز جهانی قدس را روز پایداری ملتهای مسلمان و اعلام مخالفت امت اسلامی با ظلم و بی عدالتی صهیونیستها و حامیانشان خواندند و افزودند: مسلمانان در همه مناطق عالم این روز را گرامی می دارند و ملت عزیز ایران نیز به فضل خداوند مثل هر سال، این روز را گرامی خواهد داشت.پنجاه سال است که غرب تلاش می کند رژیم مجعول صهیونیستی را با تکیه بر ارتشی مجهز، سرپا نگه دارد اما این ارتش در حمله به لبنان در مقابل یک گروه غیرنظامی و دارای امکانات محدود، پا در گل ماند و این شکست، ضربه بسیار سنگینی بر روحیات اسرائیلیها و حامیانشان وارد کرد و به همین علت صهیونیستها و امریکاییها اکنون در تلاشند این بی آبرویی را با اجرای طرحهای خصمانه در کشورهای منطقه جبران کنند.

*باید نام روز قدس را هر سال در دنیا زنده نگه داریم

مقام معظم رهبری در نماز جمعه 6/88/20 در خصوص روز قدس فرمودند: روز قدس یکى از برجسته‏ترین یادگارهاى امام عزیز ماست؛ نشانه‏ى دلبستگى انقلاب و دلبستگى ملت ما به ماجراى قدس شریف و ماجراى فلسطین است. به برکت روز قدس، این نام را ما توانستیم هر سال در دنیا زنده نگه داریم. خیلى از حکومتها و خیلى از سیاستها میخواستند، مایل بودند، تلاش کردند، پول خرج کردند که مسئله‏ى فلسطین فراموش شود. اگر تلاش جمهورى اسلامى نبود، اگر ایستادگى جمهورى اسلامى با تمام قوا در مقابله‏ى این سیاست خباثت‏آلود نبود، بعید نبود که بتوانند مسئله‏ى فلسطین را بتدریج به زاویه بکشانند؛ اصلاً فراموش کنند. الان هم خود دستگاه استکبار و خود صهیونیستهاى خبیث معترفند، معتقدند و ناراحتند از اینکه جمهورى اسلامى پرچم فلسطین را برافراشته است و نمیگذارد که با سازشکارى هائى که میخواهند انجام بدهند، مسئله‏ى فلسطین را از دور خارج کنند. روز قدس، روز زنده کردن این یاد و این نام است. امسال هم به توفیق الهى، به هدایت الهى، ملت عظیم ما در تهران و در همه‏ى شهرستانها روز قدس را گرامى خواهند داشت، راهپیمائى خواهند کرد. در کشورهاى دیگر هم بسیارى از مسلمانان در روز قدس از ملت ایران تبعیت میکنند. روز قدس، روز متعلق به مسئله‏ى قدس است و ضمناً مظهر وحدت ملت ایران است. آن وقتى ملت ایران میتواند پرچم قدس را با افتخار بلند کند که یکپارچه باشد. در طول این سالها سعى کردند این را هم به هم بزنند، اما بحمداللَّه نتوانستند؛ ان‏شاءاللَّه بعداً هم نخواهند توانست.
به امید روزی که مردم ایران همراه با همه ی مسلمانان جهان آزادی قدس شریف را جشن بگیرند.

/ 0 نظر / 3 بازدید