نظرسنجی جدید از میزان محبوبیت موسوی

لوب با بیان این که در حالی که اوباما مکرراً در مواردی نظیر سخنرانی در استانبول و قاهره و همچنینی ملاقات ویژه با ایرانیان در نوروز تلاش کرده است که نظر مسلمانان را جلب کند، درصد مشابهی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقد بوده‏اند که "اوباما احترامی برای اسلام قائل نیست "، تصریح کرد: "استیون کول " (Steven Kull) مدیر WPO اظهار داشته است که "با وجود اینکه اکثریت ایرانیان از داشتن مذاکراتی بین کشورشان و دولت اوباما بدشان نمی‏آید اما اعتماد چندانی نیز به وی ندارند. "
بنابر گزارش فوق، این نظرسنجی که اولین نظرسنجی منتشر شده پس از انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد بوده و توسط یک ارگان آمریکایی به انجام رسیده است، در لحظه‏ای بسیار حساس منتشر شده است. این حساسیت هم از آن روست که اعتراضات داخلی در ایران با فرا رسیدن روز جهانی قدس مجددا تکرار شده و هم از آن روست که ایران در برهه‏ای حساس از روابط خود با دول غربی از جمله ایالات متحده قرار دارد.
تحلیلگر سایت آنتی‏وار با اشاره به اینکه گفتگوهای بین ایران، ایالات متحده، 4 عضو دائم دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان موسوم به گروه 1+5، قرار است از اول ماه میلادی اکتبر آغاز شود، اظهار داشت: در حالی که ایران طیف وسیعی از موضوعات را جهت مذاکره پیشنهاد کرده است، آمریکا با پشتیبانی فرانسه، انگلیس و آلمان خواهان آن هستند تا این مذاکرات با محوریت تحت کنترل درآوردن موضوع هسته‏ای ایران به انجام برسد.
به نوشته لوب، برخی کارشناسان بالاخص نومحافظه‏کاران آمریکا که مواضعشان را با اسرائیل هماهنگ می‏کنند، در این تصور هستند که مذاکرات تنها به تلف کردن وقت منجر خواهد شد چرا که نظام ایران مقبولیت خود را از دست داده و با تحمیل تحریم‏های سنگین به زودی سرنگون خواهد شد. این در حالی است که گزارش نظرسنجی WPO، تحلیل‏های مبتنی بر عدم مقبولیت دولت ایران در بین مردم این کشور را به شدت تضعیف کرده و به نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی قوت بخشیده است.

* از 14 درصد رای‌دهندگان به موسوی، 8 درصد حاضر به تکرار آن هستند

لوب با اشاره به دیگر نتایج این نظرسنجی تصریح کرد: تقریباً سه چهارم از مردم ایران -38 درصد کاملاً و 34 درصد تقریباً- به وزارت کشور جمهوری اسلامی که برگزار کننده انتخابات بود اعتماد دارند. 85 درصد از مردم نیز -64 درصد کاملاً و 21 درصد تقریباً- به احمدی‌نژاد اعتماد داشته و 83 درصد نیز -52 درصد کاملاً و 31 درصد تقریباً- به نیروهای انتظامی در این کشور اعتماد دارند. 60 درصد از شرکت‏کنندگان در نظرسنجی نیز از میزان قدرت رهبری در نظام جمهوری اسلامی ابراز رضایت کرده‏اند.
همچنین 80 درصد از شرکت‏کنندگان در نظرسنجی اظهار داشته‏اند که کاملاً یا تقریباً از نحوه انتخاب مسئولین در نظام جمهوری اسلامی رضایت دارند. این میزان نسبت به نظرسنجی انجام شده در فوریه 2008 در حدود 22 درصد افزایش را نشان می‏دهد. دو سوم شرکت‏کنندگان در نظرسنجی نیز انتخابات 22 خرداد را آزاد و منصفانه دانسته‏اند.
55 درصد از شرکت‏کنندگان در نظرسنجی اظهار داشتند که به احمدی‌نژاد رای داده‏اند، 14 درصد به میرحسین موسوی و کلاً 4 درصد اظهار داشتند که به دو کاندیدای دیگر رای داده‏اند.
در مقابل این سوال که اگر مجدداً انتخابات برگزار شود به چه کسی رای خواهید داد؟، 49 درصد گفته‏اند که به احمدی‌نژاد رای می‏دهند، 8 درصد به موسوی، 3 درصد نیز به کروبی و رضایی رای می‏دهند. 13 درصد جواب دادند که رای نخواهند داد و 26 درصد نیز گفتند نمی‏دانند که به چه کسی رای می‏دهند و یا از جواب دادن خودداری کردند.
در حالی که "گری سیک " (Gary Sick) کارشناس امور ایران در دانشگاه کلمبیا تلاش کرده با بیان این جمله که "توانایی حکومت ایران در کنترل اطلاعات مرتبط با افکار عمومی، خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می‏کردیم "، ارزش این نظرسنجی را پایین بیاورد.
به نوشته لوب، درحالی که 69 درصد از شرکت‏کنندگان در این نظرسنجی در مناطق شهری زندگی می‏کرده‏اند، تنها یک نفر از پنج نفر از آن‌ها هر هفته حداقل یک بار به اینترنت دسترسی داشته و یا از طریق BBC و VOA اخبار دریافت کرده‌اند.

/ 0 نظر / 5 بازدید