تئوری "از نیل تا فرات" کلید خورد

تئوری "از نیل تا فرات" کلید خورد

 

منابع فرانسوی هدف اصلی از سفر اخیر وزیر خارجه رژیم اسرائیل به کشورهای آفریقایی را سیطره بر منابع آبی رود نیل دانسته و درباره فراهم شدن مقدمات آغاز جنگ آبی خاورمیانه از قلب قاره سیاه هشدار دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه لوفیگارو فرانسه، این اقدامات رژیم صهیونیستی در واقع دسترسی مصر به منابع آبی رود نیل را هدف قرار داده است.
بر این اساس رژیم اسرائیل در نظر دارد با القای برخی مواضع زورگویانه به کشورهای آفریقایی از آنان بخواهد مصر را در زمینه تقسیم بندی مجدد سهم کشورهای مختلف از آب رود نیل تحت فشار بگذارند.
بر پایه این گزارش سفر اخیر "آویگدور لیبرمن" وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به کشورهای آفریقایی که نخستین تحرک این رژیم در 25 سال اخیر در راستای سیطره بر منابع آبی قاره سیاه است، علاوه بر اینکه تهدیدی خطرناک و چالشی اساسی برای آینده مصر به وجود می آورد، آغاز جنگ آبی خاورمیانه را از قلب قاره سیاه نوید می دهد.

بنابر اعلام منابع موثق، لیبرمن در سفر اخیر خود به اتیوپی که 80 درصد از آب جاری در مصر از این کشور می گذرد، خواستار احداث چندین سد بر رود نیل شده است، امری که قاهره را از لحاظ منابع آبی تحت فشار قرار می دهد.

از طرفی رژیم صهیونیستی هم اکنون در پروژه های سدسازی در اتیوپی مشارکت دارد. همچنین این رژیم با اوگاندا در سه پروژه سدسازی دیگر نیز همکاری دارد.
بر اساس این گزارش رژیم صهیونیستی در حال حاضر رقابت دیپلماتیک با مصر در این زمینه را کنار گذاشته و در پی دستیابی مستقیم به منابع آبی رود نیل است.

گفتنی است رژیم اسرائیل از زمان تاسیس خود در پی دستیابی به منابع آبی رود نیل بوده است. مقامات تل آویو در سال 1974 نیز در طرحی بازپس دادن قدس اشغالی را به فلسطینیان مشروط به انتقال سالانه 840 میلیون متر مکعب از آب رود نیل به سرزمین های اشغالی کرده بود، که این طرح با مخالفت سودان و اتیوپی به جایی نرسید.

/ 0 نظر / 6 بازدید