yahoo جاسوس ایران است؟!

yahoo جاسوس ایران است؟!

 

روزنامه "کوریره دلاسرا" ایتالیا در مطلبی با عنوان "یاهو، جاسوس ایران" مدعی شد : شرکت اینترنتی "یاهو" اطلاعات مربوط به کاربران ایرانی خود را که در جریان اعتراض های پس ازانتخابات نقش داشتند در اختیار مقامات ایرانی قرار داده است.

کوریره دلاسرا روز شنبه به نقل از سایت آمریکایی "Zdnet" نوشت: شمار اطلاعات ارائه شده توسط "یاهو" به مقامات ایران به حدود 200 هزار کاربر ایرانی می رسد.

به نوشته این روزنامه ایتالیایی، خبر سایت اینترنتی"Zdnet" ابتدا توسط یک وبلاگ دانشجویی فارسی زبان منتشر شده بود که پس از گذشت چند ساعت شرکت یاهو ضمن تکذیب آن، هرگونه ارتباط اطلاعاتی با ایران را رد و برخط مشی خود پیرامون اعتقاد به حریم خصوصی افراد تاکید نمود.

کوریره دلاسرا اضافه کرد: به عقیده منابع ایرانی، یاهو این اطلاعات را دراختیار مقامات تهران قرار داد تا مانع فیلتر شدن سایت خود در ایران شود.

این روزنامه همچنین مدعی شد: به عقیده منابع ایرانی، با توجه به اینکه مخالفین دولت ایران بگونه گسترده ای از شبکه اینترنتی برای فعالیت های مربوط به سازماندهی خود استفاده می کرد، مقامات مرتبط با این بخش در ایران سعی کردند با هدف جلوگیری از برگزاری و هماهنگی تظاهرات از سایت های گوگل و یاهو استفاده نمایند.

کوریره دلاسرا ادعا کرد: یاهو 200 هزار آدرس پست الکترونیکی خود را به شرط اینکه این سایت در ایران فیلتر نشود به تهران هدیه کرد.

به نوشته این روزنامه، این خبر بار دیگر سایه ای بر یاهو و گوگل انداخت که سابقه اطاعت پذیری از رژیم های غیردمکراتیک را دارند.

کوریره دلاسرا افزود: فارغ از درستی یا نادرستی این خبر، باید یادآور شد که یاهو و گوگل درگذشته نیز چنین اقدامی انجام داده و هر دو سایت با کشور چین درموردی مشابه به توافق رسیده بودند.

این روزنامه نوشت: سایت یاهو چند سال پیش درجریان زندانی شدن "ونگ ایکسیامنگ" و " شی تائو" دو تن ازمخالفان دولت چین نقش داشته و کار خود را با ذکر این جمله که "ما طبق محدودیت های قانون محلی اقدام می کنیم" توجیه کرد.

در همین حال پس از ادعای روزنامه کوریره دلاسرا ،پایگاه اطلاع رسانی نشریه فرانسوی "نوول اوبزرواتور" نوشت: شرکت یاهو؛ اظهارات جنبش مخالفان دولت ایران را در مورد دادن اسامی 200 هزار وبلاگ نویس به دولت آن کشور ، تکذیب کرد.

نوول اوبزرواتور روز شنبه نوشت: یاهو، روز جمعه اتهامات مطرح شده در یکی از وبلاگ های متعلق به مخالفان را که این شرکت را متهم کرده است، پس از انتخابات نام و اطلاعات 200 هزار تن از کاربران خود را در اختیار دولت گذاشته است، تکذیب کرد.

نوول ابزرواتور در پایان افزود:مقامات شرکت یاهو ضمن تکذیب هرگونه ارتباط اطلاعاتی با ایران برخط مشی خود پیرامون اعتقاد به حریم خصوصی افراد تاکید نموده و گفته اند که ما جاسوس ایران نیستیم.

/ 0 نظر / 4 بازدید