در موضوع روابط با آمریکا گران نمی خریم و ارزان نمی فروشیم

در موضوع روابط با آمریکا گران نمی خریم و ارزان نمی فروشیم

وزیر امور خارجه درباره موضوع روابط ایران با آمریکا در جمله به ظاهر ساده اما معنا دار گفت: ما چون یک ملت بازرگان پیشه هستیم، معلوم است که "کاملا توجه داریم که گران نخریم و ضمنا کالاهای خود را هم ارزان نفروشیم".

منوچهر متکی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ما همچنان در حال رصد سیاست های اعلامی آمریکا و انطباق آن با سیاست های اعمالی دولت باراک اوباما پیرامون مسایل مختلف از جمله مسایل مربوط به منطقه و نیز مسایل مربوط به جمهوری اسلامی هستیم.
وی افزود: بنابراین چون در این دوره بررسی و یا به عبارت دیگر دوره نظارت بر رویکردهای جدید دولت آمریکا قرار داریم، هنوز به مرحله تصمیم گیری نرسیده ایم و همچنان درحال بررسی تحولات و نیز سیاست های واشنگتن هستیم.
رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی تاکید کرد: البته میزان انطباق میان سیاست های اعلامی و سیاست های اعمالی کاخ سفید به ویژه در قبال منطقه و ایران را هنوز میزان قابل توجهی نمی دانیم.
متکی در توضیح اینکه چرا سیاست اعلامی و اعمالی آمریکا را منطبق با یکدیگر نمی داند، به مقایسه بحران سازی های دولت بوش و سیاست های دولت کنونی آمریکا پرداخت و گفت: دولت پیشین آمریکا به ریاست بوش بحران های فراوانی را از جمله حمله به عراق و افغانستان برای کشورش ایجاد کرد و با سیاست های نادرست خود آمریکا را به ویژه در زمینه اقتصادی در شرایط بسیار دشواری قرار داد و ما هنوز رویکردهای مناسبی را از سوی دولت جدید واشنگتن که بتواند نویدبخش برون رفت آمریکا از این فضا و از این شرایط باشد، مشاهده نکرده ایم.
وی تصریح کرد: به عبارت دیگر، دولت آمریکا هنوز یک استراتژی اعمالی قابل دفاع و جدی را در مسئله افغانستان و عراق اتخاذ نکرده است و یا در موضوع فلسطین و مسایل خاورمیانه شاهد رویکرد جدیدی از سوی کاخ سفید نبوده ایم.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد: بنابراین در شرایط زمانی کنونی با توجه به اینکه دولت دهم جمهوری اسلامی ادامه دولت نهم است، ایران همچنان به رصد کردن اوضاع و رویکردها اعلامی و اعمالی از سوی دولت امریکا ادامه می دهد و در جریان این رصدها، اگر مورد خاصی مشاهده شود، آن را بررسی می کنیم.
متکی افزود: بنابراین با توجه به شرایط موجود، در مورد موضوع کلی و مهم روابط بین تهران و آمریکا نمی توان گفت که در فضای مناسبی برای تصمیم گیری در خصوص این روابط هستیم.

** سفر به واشنگتن "نشانه" نیست
متکی در بخش دیگری از این گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، در خصوص سفر اخیر خود به واشنگتن گفت: اگر چه دولت آمریکا به درخواست وزیر خارجه ایران به واشنگتن پاسخ مثبت داد، اما نمی توان را آن را یک نشانه در موضوع روابط دو کشور دانست.
رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلام با بیان اینکه سفرش به واشنگتن در جریان مدت اقامت وی در نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت، اظهار داشت: سفرهایی که دیپلمات های ایرانی به آمریکا انجام می دهند، فقط در محدود سازمان ملل است و برای رفتن به واشنگتن نیاز به اجازه دولت امریکا دارند که در سفر اخیر دولت آمریکا به درخواست ایران برای حضور در دفتر حافظ منافع خود در واشنگتن پاسخ مثبب داد.
متکی گفت: این اولین بار نیست که یک مقام رسمی جمهوری اسلامی ایران به واشنگتن سفر می کند و ده سال قبل هم چنین سفری صورت گرفته است.
وی در ادامه اظهار داشت: ما بر اساس کار خودمان و برای انجام کارهای مربوط به دفتر حفاظت از منافع و مسایل مربوط به ایرانیان مقیم آمریکا و پیگیری مشکلات آنان به واشنگتن رفتیم و لاغیر.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلام همچنین برخی گفته ها مبنی بر دیدار وی با اعضای شورای روابط خارجی آمریکا در جریان سفر به واشنگتن را تکذیب کرد.

/ 0 نظر / 7 بازدید