دانشجو نیوز | اخبار روز

پيوندها
فقط ایران،فقط سیدعلی خامنه ای
مرجع تصاویر دکتر احمدی نژاد
فاش نیوز
نگرش نیوز
انتخاب نیوز
جدیدترین اخبار موج سبز
دیدگاههای شخصی امیر تقی زاده
به تو رای میدهم که افتخار میهنی
«سند پرافتخار»:«Document full of pride»
آنتی بی سی
آخرین زمان
دروغممنوع
پايگاه خبرى ، مذهبى اميد وصال
ایران تابناک
شهدا
مرا به نام کوچکم صدا بزن
لبیک یا سید علی خامنه ای
عاشورا مكتب عشق و ايثار و شهادت است
امروزه
عدالت 88
عاشورائیان
راه عشق
بصیرت 110
یازینب سلام الله علیها
دست نوشته های سیاسی
خادم ملت,عاشق ولایت
آفند
نگاه
جوان امروز
سرزمین تنهایی
رمز عبور
لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است
لحظه ای با مردان خدا
آخر الزمان (1)
خبر روز
جالبترین و جذابترین اخبار روز ایران و جهان
تنها ترين تنها منم
دولت مهر
بهار فرهنگی کی خواهد آمد؟
به سوی خوشبختی
نقد نيوز
خبرگزاری بصیرت
دلتنگ شهدا
<- عصر انتظار ظهور ->
دزدگير 88
دانشجویان علوم آزمایشگاهی
وبگاه علوی
افشاگر
وبلاگ برتر
طرفداران عدالت - Justice Advocates
سيد خراساني
قطعه 26 (حسین قدیانی)
سقوط اسرائیل
مبارز فتو
وبلاگ محسن مهدیان
مینو نیوز
گالري قالب وبلاگ
فروشگاه تک پي سي

ساير ابزارها

مایه ننگ ملت خواص بی بصیرت
نقد نیوز زنجیره وبلاگی فجرآفرینان

جنبش سبز علوي خبرخوان يا همان RSS وبلاگ
جاي بنر هاي شما

مشروح پنجمین جلسه دادگاه متهمان اغتشاشات اخیر
پست شماره: 101

مشروح پنجمین جلسه دادگاه متهمان اغتشاشات اخیر

پنجمین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات طراحان و عوامل اغتشاشات و آشوب‌های اخیر صبح روز دوشنبه 23 شهریورماه در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
   
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در این جلسه در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) تهران به اتهامات 6 نفر از متهمان اغتشاشات اخیر تهران در حضور وکلای آنان رسیدگی شد.
بنا بر این گزارش ابتدا کیفرخواست عمومی توسط نماینده دادستان تهران قرائت شد و پس از ارایه کیفرخواست انفرادی هر یک از متهمان و وکلایشان به دفاع از خود پرداختند.

**رسانه ها از ذکر نام متهمان دادگاه ها خودداری کنند
قاضی صلواتی رییس دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی طراحان و محرکین آشوب های اخیر تهران در ابتدای جلسه اعلام کرد که تمامی خبرنگاران شبکه های خبری، سایت ها، مطبوعات و صدا و سیما موظف هستند گزارش های خبری تهیه شده از دادگاه را بدون ذکر نام و نام خانوادگی متهمان منتشر کنند.
وی که در آغاز جلسه پنجمین دادگاه عوامل آشوبهای اخیر تهران سخن می گفت خاطر نشان کرد که منع ذکر اسامی متهمان به استناد تبصره 1 ماده 188 قانون آیین دادرسی کیفری می باشد.
وی همچنین به استناد این ماده از قانون آیین دادرسی کیفری اظهار داشت: متهمین و سایر اشخاصی که در جلسه دادگاه حضور دارند چنانچه موجب اخلال در نظم دادگاه شوند دادگاه می تواند 1 تا 5 روز آنان را توقیف کند.

ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید ...


قاضی صلواتی به استناد ماده 192 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: در جلسه دادگاه ابتدا موارد متهمین تفهیم می شود و متهمین موقع محاکمه و دفاع از خود موظفند خلاف حقیقت، وجدان، قانون و ادب عمل ننمایند و از ذکر اسامی فردی یا افرادی که در جلسه دادگاه حاضر نیستند خودداری کنند.
وی اضافه کرد: چنانچه لازم باشد دادگاه اظهارات متهمین و وکلای آنها را در یک جلسه غیرعلنی استماع خواهد کرد.
قاضی صلواتی همچنین به استناد بند (ج) ماده 14 قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب اظهار داشت: چون در این دادگاه ها به جرایم مندرج در کیفرخواست رسیدگی شود لذا نماینده دادستان کیفرخواست عمومی را قرائت می کند.
پس از اظهارات قاضی صلواتی نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و به قرائت کیفرخواست عمومی پرداخت.

**شبکه های اجتماعی با حمایت آمریکا از فضای اینترنت برای اطلاع رسانی کذب بهره برداری کردند
پس از آن نماینده دادستان تهران کیفرخواست عمومی را قرائت کرد و گفت: در اغتشاشات اخیر از اینترنت به عنوان ابزاری کارآمد برای تجمعات غیرقانونی و اطلاع رسانی دروغ بهره برداری شد.
اکبری در پنجمین جلسه محاکمه برخی طراحان و محرکین آشوبهای اخیر که به صورت علنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران در حال برگزاری است افزود: انقلاب اسلامی ایران از ابتدا با انواع توطئه های تبلیغاتی و رسانه ای دشمنان روبه رو بوده است و ایجاد جنگ روانی و شایعه پراکنی علیه جمهوری اسلامی ایران و مسئولین خدوم و ملت خدای جوی آن در دستور کار دشمنان داخلی و خارجی قرار داشته است.
وی اظهار داشت: فناوری های نوین و ارتباطات، زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده و اینترنت اکنون به عنوان وسیله تهدید می باشد.
اکبر ادامه داد: در حال حاضر بیش از 25 میلیون کاربر ایرانی از اینترنت استفاده می کنند.
نماینده دادستان تهران ادامه داد: شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک توانسته بیش از 200 میلیون کاربر را جذب کند و آمریکا نیز آن را شناسایی کرده و با جریان های معاند ارتباط داده است.
وی ادامه داد: آمریکا با جریان سازی، اجرای عملیات روانی، عضو گیری و ایجاد سایت های متعدد فضای مناسب برای آشوبگران، گروه های تروریستی فراهم کرده وتضعیف نظام را به طور هدفمند دنبال می کند.
اکبری ادامه داد: به دنبال همین سیاست، سایت های همچون رادیو فردا، بی بی سی و غیره به روش های مختلف استفاده شد و در اغتشاشات اخیر از اینترنت به عنوان ابزاری کارآمد برای انتشار اخبار تجمعات و اطلاع رسانی دروغین بهره برداری شد.
وی با بیان این که آنچه اتفاق افتاده سلسله اعمالی بود که طرح ریزی شد، ادامه داد: نشر اخبار غیرواقعی و برجسته سازی مسایل تنش آفرین، طرح ادعاهای واهی علیه مسئولین، انتشار بیانیه ها و مواضع کاندیداهای معترض و محرکین عوامل آشوب و ایجاد جنگ روانی علیه نظام به طور برنامه ریزی شده برای تداوم آشوب های خیابانی به کار گرفته شد.
نماینده دادستان تهران ادامه داد: اما هوشیاری رهبر و حمایت مردم از آرمانهای امام و نیروهای خدوم انقلاب تلاش دشمنان را خنثی کرد.
وی ادامه داد: جهت توجه و اطلاع دادگاه نمونه ای از اقدامات سازمان یافته برخی شبکه های اینترنتی، رادیویی و تلویزیونی را علیه نظام اعلام می کنم.
اکبری ادامه داد: گروه های اجتماعی از فضای اینترنت استفاده کرده و سایت هایی همچون فیس بوک و یو تی یو با حمایت آمریکا برای تاثیر بر کاربران ایرانی فعالیت کردند.
به گفته وی تولید و توزیع اخبار کذب به زبان فارسی از جمله ترفند گروه های سیاسی بود که اینترنت وظیفه انتقال سراسری آن را برعهده داشت.
وی ادامه داد: انتشار تصاویر، عکس و کلیپ از شیوه های مهم تحریک احساسات در بستر اینترنت بود.
اکبری گفت: خبرگزاری مختلف داخلی و خارجی بیشترین تحلیل ها را به طور متوالی بر روی اینترنت قرار داده و مخاطبین را تحریک به اعلام رای و نظرشان می کردند.
وی بحث های دو طرفه را یکی از جدی ترین شیوه ها و تحریکات علیه مسئولین نظام دانست و گفت: به هر اقدامی علیه حاکمیت دامن می زدند.
وی با بیان این که تقاضای بازخواست و محاکمه متهمان را دارم گفت: بر پایه آموزه های مکتب اسلام که مبتنی بر اصلاح و صلاح جامعه است تقاضا می شود که در اعمال مجازات متهمان که ناخواسته خلاف مصالح ملی و دینی گام برداشته اند در صورت تنبه رافت اسلامی در خصوص آنها اعمال شود.

**با استفاده از سادگی کروبی مواضعمان را به وی تحمیل کردیم
در ادامه پنجمین جلسه علنی، ع.م.ر دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت و سخنگوی سازمان دانش آموختگان در پنجمین جلسه رسیدگی به اتهاهمات بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات، اتهامات مطرح شده علیه خود را پذیرفت و آنها را قابل دفاع ندانست.
وی به فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق ارسال اخبار و درگیری های خیابانی، ‌مصاحبه با سایت ها و رادیوهای بیگانه، تشویش اذهان عمومی از طریق تدوین و انتشار شبنامه های جعلی، اجتماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت کشور متهم شده است.
پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بازداشت شدگان اخیر که اولین حلسه دادگاه پس از انتصاب عباس جعفری دولت آبادی دادستان جدید تهران می باشد از نظر شکلی با چهار دادگاه گذشته تفاوت هایی دارد.
در این جلسه صرفا شش متهمی که قرار است به اتهامات آنها رسیدگی شود در دادگاه حضور دارند و قاضی صلواتی رییس دادگاه نیز از خبرنگاران خواست که نام متهمان را منتشر نکنند.
گروه هماهنگ کننده برای ورود خبرنگاران به جلسه امروز دادگاه نیز بسیار منظم تر از چهار جلسه گذشته عمل کرد.
در این جلسه پس از قرائت بخش هایی از کیفرخواست عمومی دادستان توسط نماینده وی کیفرخواست انفرادی آقای ع.م.ر فرزند عین الله ، 32 ساله اهل لرستان، ساکن تهران، شیعه، ‌تابعیت ایرانی قرائت شد و سپس متهم برای دفاع از خود در جایگاه قرار گرفت.
نماینده دادستان اظهار داشت که این متهم دارای سابقه کیفری است که اکنون با قرار بازداشت موقت زندانی است.
به گفته نماینده دادستان این متهم در آذرماه 1382 در اعتراض به زندانی شدن هاشم آقاجری به پنج سال حبس تعلیقی ، در تیرماه 82 به 44 روز حبس و در 18 تیر پس از پلمپ دفتر ادوار تحکیم وحدت به یک ماه بازداشت محکوم شده است.
این متهم 31 خرداد ماه امسال بازداشت شده است.
به گفته نماینده دادستان وی در جلسات ستاد مهدی کروبی و میرحسین موسوی فعالیت داشته و در 25 خرداد 88 با فراخوان شبکه های ضد انقلاب و انتشار اعلامیه صادره از سوی میرحسین موسوی مرتکب اعمال انتصابی شده است.
نماینده دادستان گفت : متهم می گوید که ورود افراد و گرایش های ناسالم فکری از مارکسیم گرفته تا نهضت آزادی، ملی و مذهبی ،جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی طیفی از مخالفان نظام را فراهم کرد که دلسوزان نظام را غیرخودی می دانستیم و نسبت به مفسدین اقتصادی بی تفاوت بودیم و حتی برای محاکمه آنها سنگ اندازی می کردیم.
نماینده دادستان افزود: متهم اقرار می کند که انتخابات بهانه ای برای تخریب و عصیان و هجمه علیه ارکان نظام بود ما در صدد ایجاد فاصله بین نظام و مردم و به چالش کشیدن سلامت انتخابات بودیم.
وی اضافه کرد: متهم می گوید به چالش کشیدن سلامت انتخابات و القای شبهه ناسالم بودن و طرح تقلب در انتخابات از طریق نهضت آزادی، ملی مذهبی ها، ‌دفتر ادوار تحکیم وحدت و مصاحبه های اینجانب با رادیوهای بیگانه در دستور کار ما بود.
به گفته نماینده دادستان کشاندن مردم به خیابان ها برای ریختن ترس آنها از حضور در ناآرامی ها و مقابله با حکومت از دیگر اتهامات متهم است و به گفته وی چهار نفر از اعضای سازمان وی، تحت عنوان شرکت در مسابقات فوتبال در آلمان در کلاس های براندازی نظام شرکت کردند که این افراد از حمایت های اکبر عطری، علی افشاری، رامین احمدی و محسن سازگارا برخوردار بودند.
نماینده دادستان، به ارتباط متهم با سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر و نیز دریافت کمک های مالی وی اشاره کرد و گفت : وی در تدوین و انتشار شبنامه های علیه نظام فعالیت داشته و با بهره گیری از اینترنت برای جمع آوری امضا تلاش کرده است.
نماینده دادستان تصریح کرد: باتوجه به گزارش و تحقیقات وزارت اطلاعات و اسناد و مدارک مکشوفه از متهم مجرمیت وی مسلم است و خواستار محاکمه و مجازات وی شد.
پس از قرائت کیفرخواست انفرادی ، قاضی صلواتی رییس شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران که ریاست جلسه را برعهده دارد پس از آنکه متهم را به جایگاه فراخواند خطاب به وی گفت : شما وکیل مدافع ندارید آیا خودتان دفاع می کنید.
متهم پاسخ داد: اینکه وکیل مدافع ندارم به درخواست خودم بوده است ،‌خودم دفاع می کنم.
قاضی صلواتی باردیگر اتهامات آقای ع .م.ر را قرائت کرد و از متهم خواست که از خود دفاع کند.
متهم نیز در سخنانی اظهار داشت: اقدامات غیرقانونی اخیر من ریشه در شکل گیری تفکرم در دفتر تحکیم وحدت و نیز سازمان دانش آموختگان (ادوار) دارد.
متهم گفت: من اتهامات مطرح شده را می پذیرم و آن را قابل دفاع نمی دانم اما متنی را تهیه کرده ام که روند فعالیت هایم را از دانشگاه تا کنون بیان کنم.
وی افزود: من 31 خردادماه در ستاد شهروند آزاد بازداشت شده ام و در سال های 81 ، 82 و86 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده ام.
این متهم تصریح کرد: شروع فعالیت بنده از سال 76 است که جذب انجمن اسلامی و دفتر تحکیم وحدت شده ام.
وی یادآور شد: با جذب در دفتر تحکیم وحدت متوجه شدم انگیزه های ورودم با این دفتر تفاوت ماهوی دارد اما فضا چنان سنگین بود که ترک آن موجب بایکوت و ترور شخصیتی می شد.
وی اضافه کرد: درباره اینکه دفتر تحکیم وحدت چگونه به خروج از نظام رسید باید بگویم عدول از اصول و بی توجهی به معیارهای بنیادین و فقدان مرزبندی مشخص ، موجب حضور افراد و تفکرات ناسالم را در دفتر فراهم کرد.
به گفته ع.م .ر دفتر تحکیم وحدت زمینه نفوذ منافقین ،‌گروهک های مارکسیم ، نهضت آزادی، ملی مذهبی ها و اصلاح طلبان را فراهم کرده بود.
متهم گفت: دفتر تحکیم وحدت مناسب ترین محمل برای معاندین نظام شد تا جاییکه حتی آرم آن که مزین به تصویر امام (ره) بود تغییر کرد که این مصداق انحراف است.
ع.م .ر اظهار داشت: دفتر تحکیم وحدت در خلق و تداوم حادثه 18 تیر نقش چشمگیری داشت و سعی در بحران سازی و تنش آفرین داشت.
دبیر تشکیلات غیر قانونی ادوار تحکیم وحدت در ادامه به نامه نگاری این تشکل با دبیر کل سازمان ملل و کمیساریای عالی حقوق بشر اشاره کرد و گفت این نامه نگاریهای با طرح شکایت علیه ایران و با هدف قرار دادن اصل نظام صورت گرفت.
وی افزود: در انتخابات مجلس هفتم نامه ای به خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحایه اروپا ارسال و قبح دخالت بیگانگان در امور داخلی ایران را شکستیم.
ع.م.ر اضافه کرد از دیگر فضاسازی های تحیکم وحدت همکاری با جریانات مارکسیستی در برگزاری مراسم های پاسداشت 16 آذر روز دانشجو بود که این مراسم همه ساله برگزار و منجر به اغتشاش و درگیری می شد.
وی با بیان اینکه موضع گیری های این تشکل های دانشجویی علیه سیاست های کلان نظام انطباق کاملی با مواضع دشمنان و اپوزیسیون خارجی داشت، گفت: برای مثال در موضوع انرژی هسته ای به رغم خواست عمومی جامعه به صراحت با حق برخورداری ایران از این فن آوری مخالفت شد.
وی اضافه کرد ما همچنین در راستای ساختار شکنی فراخوانی را برای برگزاری همه پرسی با هدف تغییر اصل نظام تهیه و در جامعه و در فضای رسانه ای منتشر می کردیم.
ع.م.ر استفاده ابزاری جریانات سیاسی داخل کشور از این تشکل دانشجویی را از دیگر علل استحاله تحکیم وحدت بر شمرد و گفت این گروه تنها مورد سوء استفاده گروه های تابلو دار مخالف نظاتم نبود بکله جریان های داخلی نیز به دنبال استفاده از پتانسیل دانشجویان با هدف استفاده ابزاری از آنان بودند تا به نظام فشار وارد کننند.
دبیر تشکیلاتی غیر قانونی ادوار تحکیم وحدت ادامه داد اصلاح طلبان با در اختیار گذاشتن امکانات دانشگاهی و دولتی به این تشکل برای پیشبرد اهداف خود از طریق دانشجویان تلاش می کردند که این امر زمینه را برای رادیکال لیزه شدن تحکیم وحدت فراهم کرد.
وی با بر شمردن برخی از سوء استفاده های صورت گرفته از تشکل دانشجویی تحکیم وحدت توسط اصلاح طلبان، گفت: تلاش و تمرکز اصلاح طلبان در جهت فعال سازی طرح بحران در دانشگاه ها در راستای ایده فشار از پایین برای امکان چانه زنی و امتیاز گیری از بالا بود.
ع.م.ر ادامه داد: زمانی که لوایح دو قلوی خاتمی در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد آنان خواستار اعمال فشار دانشجویان علیه شورای نگهبان بودند تا این شورا به خاطر بحران های به وجود آمده این لوایح را تایید کند.
دبیر تشکیلات غیر قانونی ادوار تحکیم وحدت به موضوع تحصن در مجلس ششم اشاره کرد و گفت اصلاح طلبان در جریان این موضوع خواهان تحرک دانشگاه ها برای فشار به شورای نگهبان در جهت جلوگیری از برگزاری انتخابات مجلس هفتم بودند.
ع.م.ر اظهار داشت نتیجه عدول از اصول و فقدان مرزبندی روشن با گروه های مخالف و استفاده ابزاری اصلاح طبان موجب شد تا تحکیم وحدت و جایگاه خاصی در افکار عمومی کسب کنند و گروه های ضد انقلاب و مخالف حساب ویژه ای روی آن باز کنند.
وی اضافه کرد: با بزرگنمایی جایگاه تحکیم وحدت سبب شد تا عبور از نظام و خروج از مسیر انقلاب و امام و همسویی با دشمنان برای ما رقم خورد.
ع.م.ر در ادامه به شیوه ها و ابزارهای دفتر تحکیم وحدت در جهت تبلیغ علیه نظام اشاره کرد و گفت: اینترنت و فضای مجازی،ماهواره ها و شبکه های تلویزیونی ضد انقلاب، برگزاری تجمع های غیر قانونی و صدور اعلامیه های دسته جمعی، شیوه های ما برای تبلیغ علیه نظام بود که با هدف تخریب ارکان نظام دنبال می شد.
وی گفت: این تشکل دانشجویی از اینترنت و فضای مجازی در جهت طرح مفاهیم ضد انقلابی استفاده می کرد و چون نظارتی بر فضای مجازی در ایران وجود نداشت اینترنت به ابزاری برای مسموم سازی جو عمومی کشور تبدیل شده بود.
وی هدف این تشکل از صدور بیانیه ها و اطلاعیه ها را حمله به ارکان نظام و به خصوص ولایت فقیه برشمرد و گفت: در بیانیه ها و اطلاعیه ها بر ناکارآمدی نظام در همه امور تاکید و اعلام می شد که نظام فاقد پشتوانه مردمی است.
دبیر تشکیلات غیر قانونی تحکیم وحدت با تاکید بر اینکه این تشکل با شانتاژ خبری و انتشار اخبار مجهول سعی داشته تا از آن به نفع خود استفاده کند، درج خبر اخراج اعضای ستاد انتخابات وزرات کشور و انتخاب نیروهایی همسو با دولت نهم و نیز خبر انتشار خبری در خصوص تعداد واجدین شرایط رای دادن که متناقض با آمارهای رسمی کشور بود را از جمله این اخبار کذب برشمرد و گفت: این گونه خبرها با هدف ایجاد بی اعتمادی بین مردم نسبت به متولیان امر انتخابات صورت گرفت.
ع.م.ر در ادامه با بیان اینکه آنان با برجسته سازی اخبار معمولی در خصوص برخورد با مخالفان به شانتاژ خبری می پرداخته اند، گفت: این اخبار که در سایت ها و به خصوص سایت ادوار نیوز منتشر می شد در پی آن بود تا موفقیت های نظام را شکست تلقی کند و اخبار مربوط به تورم و بیکاری و نظایر آن را وارونه جلوه دهد ضمن اینکه ما رویکرد تخریبی نسبت به دولت داشتیم.
دبیر تشکیلات غیر قانونی تحکیم وحدت با بیان اینکه عملکرد آنان موجب همگرایی جریان های مخالف و اپوزسیون های نظام شده بود، اظهار داشت: در حالی که شعار پایبندی به قانون را می دادیم اما در عمل از آن عدول کردیم و دولت را متهم به بی قانونی نمودیم ما از شعار قانون استفاده می کردیم تا بستر مناسبی را برای مخالفان نظام فراهم کنیم و آنان را مدافعان حقوق مردم معرفی کنیم.
ع.م.ر با اقرار به اینکه تجمعات برگزار شده توسط این تشکل غیر قانونی و مسائل مطرح شده در این جلسات در تضاد با قانون اساسی بوده است، گفت: چون ما به دنبال تخریب نظام بودیم هر بازداشتی را که مبنای امنیتی داشت را خودسرانه می خواندیم و در نشست هایی که با هدف فشار به دستگاه قضایی برگزار کردیم حتی به حمایت از اراذل و اوباشی که در طرح امنیت اجتماعی دستگیر شده بودند حمایت کردیم.
وی افزود: عید فطر سال گذشته نشست سخنرانی هاشم آغاجری برگزار شد که در آن جلسه به صراحت از سازمان منافقین حمایت و به جمهوری اسلامی ناسزا گفت.
وی حمایت از گروهک پژاک، برگزاری تجمع در حمایت از تجزیه طلبانی قومی و هم سویی با فراریان مقیم خارج از کشور را از دیگر اقدامات دفتر تحکیم وحدت برشمرد و گفت: تعدای از اعضای شورای مرکزی سازمان ادوار تحکیم وحدت با هدف شرکت در کلاس آموزشی تحت عنوان براندازی نرم و انقلاب مخملی به آلمان سفر کردند که تمامی مخارج آن توسط آمریکا و تحت پوشش یکی از نهادهای حقوق بشری آمریکا تامین شد.
ع.م.ر به انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: ادوار تحکیم وحدت با وجود آن که انتخابات گذشته را تحریم می کرد این دوره فعالانه وارد عرصه شد زیرا انتخابات را فرصت مناسبی برای دستیابی به اهداف خود می دانست که می تواند از پتانسیل اجتماعی برای طرح خواسته های خود بهره ببرند.
وی افزود: اگر چه در دوره های گذشته با هدف مشروعیت زدایی در انتخابات شرکت نمی کردیم اما این دوره با شرکت در انتخابات می خواستیم مشروعیت نظام را از طریق طرح خواسته های خود زیر سوال ببریم و لذا جلساتی با اعضای نهضت آزادی،جبهه ملی، ملی مذهبی، دفتر تحکیم وحدت و کمپین زنان داشتیم و بیانیه ای در خصوص مطالبات خود و با هدف به چالش کشیدن حکومت تهیه کردیم.
ع.م.ر گام نخست ادوار تحکیم وحدت را در عرصه انتخابات حمایت از کاندیداتوری عبدالله نوری که سابقه محکومیت کیفری داشت برشمرد و گفت: ما ایمان داشتیم شورای نگهبان او را رد صلاحیت می کنند و لذا طرح کاندیداتوری وی می تواند یک جنبش اجتماعی برای به چالش کشیدن نظام سیاسی کشور ایجاد کند زیرا اگر طبق قانون رد صلاحیت می شد با ساماندهی نیروها ایجاد مشکل می کردیم و اگر تایید می شد زمینه ای برای طرح مطالبات ساختارشکنانه ما بود.
وی افزود: حدود شش ماه در رسانه ها به جو سازی علیه نظام و القای خفقان و نبود آزادی در کشور پرداختیم و لذا وقتی حضور عبدالله نوری منتفی شد به حمایت از کروبی روی آوردیم و برنامه ای ساختارشکنانه که در آن مطالبات خود را ذکر کرده بودیم به کروبی ارائه کردیم.
وی اضافه کرد: سادگی و احساساتی بودن کروبی موجب شده بود که تا ما سعی کنیم مواضع خود را به وی تحمیل کنیم و البته این ویژگی کروبی موجب شده بود که عمده مشاورانش در انتخابات با هدف تحمیل مطالبات خود به دور او جمع شوند و به همین خاطر بود که مشاوران کروبی نه به وی اعتقاد داشتند و نه با هم سازگار بودند.
دبیر تشکیلات غیرقانونی ادوار تحکیم وحدت اظهار داشت: ما در انتخابات ستاد شهروند آزاد را تشکیل و سپس با صدور بیانیه و انتشار منشوری به طرح مسائل رادیکال پرداخیتم و فعالیت خود را آغاز کردیم.
وی ایجاد تجمع و برگزاری کارناوال های خیابانی را از دیگر اقدامات تشکل مطبوع خود در انتخابات ذکر کرد و گفت: تجمع در میدان ونک تا تجریش از جمله این اقدامات بود که در آن شعارهایی علیه نظام و مسئولان سر داده شد و فضای انتخابات را به سمت تند شدن راهنمایی کرد.
وی افزود: این شعارها نه تناسبی با فضای انتخابات داشت و نه تبلیغ کاندیدایی خاص را انجام می داد بلکه شعارهایی نظیر "مرگ بر دیکتاتور چه شاه باشد چه دکتر" و یا شعارهایی علیه مسئولان و حجاب سر داده شد تا تحریک عمومی را آغاز کنند.
وی تاکید کرد: این تجمعات تنش زا و تحریک آمیز ایام انتخابات بستر ساز آشوب های فضای انتخابات بود و ما در این زمینه بستر ساز آشوب ها بودیم.
این متهم دادگاه اغتشاشات اخیر گفت که در انتخابات اخیر به عصیانگری علیه نظام پرداختیم و شعارها و تحرکات نشان می داد که مساله انتخابات مساله اصلی نبود بلکه مساله اصلی نشانه رفتن ارکان اصلی نظام و تضعیف جایگاه رهبری بود.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،ع.م در ادامه اظهاراتش در پنجمین جلسه علنی در دادگاه رسیدگی به طراحان و عوامل آشوب ها و اغتشاشات اخیر تهران گفت: ما با طرح مسایلی در انتخابات نظیر موضوع تقلب، تضعیف ارکان حکومت، القای مناسبات ناسالم بر پیکره نظام و به چالش کشیدن حاکمیت از طریق به چالش کشیدن اصل سلامت انتخابات را نشانه رفته بودیم.
این متهم آشوب های اخیر حمایت سازمان ادوار تحکیم وحدت از طرح نظارت بین المللی را نیز همسویی را نهضت آزادی و زمینه ساز فشار بر حکومت از سوی بیگانگان و فضاسازی بین المللی دانست و آن را از دیگر اشتباهات تشکل مطبوعش خواند.
وی گفت: مجموعه عملکردهای سیاسی خود را قابل قبول نمی دانم و لذا از خود دفاع نمی کنم.
وی با بیان این که خطاها و اشتباهات بزرگی داشتیم گفت: عملکرد و رفتار سیاسی ما موجب انحراف، بدگمانی، بدبینی و بی اعتمادی به نظام به ویژه نزد بخشی از جوانی شد.
وی از این بابت از ملت ایران عذرخواهی و از دادگاه تقاضای رافت اسلامی کرد.

**ما طعمه کوچک شکارچیان بزرگ بودیم
یک از متهمین اغتشاشات اخیر که دو وب سایت را برای ستاد موسوی طراحی کرده است، گفت: ما طعمه کوچک شکارچیان بزرگ بودیم و بی گناهیمان همین بس که پس از طی مسیر با هزینه فراوان با این قطار از آن پایین آمدیم.
ع.آ در پنجمین جلسه علنی رسیدگی به طراحان و عوامل اغتشاشات و آشوبهای اخیر تهران، سخنان خود را با قرائت آیات هفتم و هشتم سوره یونس آغاز کرد و گفت: من یک دانشجوی پیرو ولایت و ولایتمدار هستم و به این عنوان افتخار می کنم.
وی افزود: پس از سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر حضور گسترده در انتخابات، تحت تاثیر فضای دانشگاه و تایید نامزدها در شورای نگهبان با هدف اعتلای پرچم جمهوری اسلامی در سایه ولایت سوار بر قطاری شدیم که سکان دار آن، یاران نخست وزیر دوران دفاع مقدس بودند.
وی که به اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و ایجاد شبهه تقلب در صلب اعتماد عمومی به حاکمیت و مراجع رسمی، اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب و حرکات غیرمتعارف و ایجاد ترس و وحشت در جامعه و تخریب و احراق اموال عمومی و دولتی متهم است، گفت: این قطار در ابتدای حرکت به سمت هدف اعتلای پرچم جمهوری اسلامی در سایه ولایت به راه افتاد اما پس از آن که نتیجه انتخابات برخلاف نظر راهبران و مسافران این قطار روی داد برخی راهبران با تابلوهایی که ریشه در تار و پور سازمان های مخوف مانند سیا، موساد و آژانس های یهودی دارد و با حک کردن جملاتی مانند "رای من کجاست" به تعریف مسیر و هدفی متفاوت پرداختند.
این متهم که به گفته دادستان در ارسال 30 هزار ایمیل و 2 هزار و 64 نشانی اینترنتی همکاری و مشارکت داشته است، افزود: بر سر راه این قطار دستاوردهای سی ساله مدیریت جمهوری اسلامی قرار گرفت که یکی پس از دیگری با برخورد قطار آسیب می دیدند.
وی که دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران است با اشاره به این که با راهنمایی ابوالفضل فاتح همکاری با ستاد موسوی را آغاز کرده است، گفت: من و (ل) متهم ردیف اول بدون اطلاع از قصد و هدف بعدی این قطار، خبری را از سوی فردی به نام معتمدنیا مبنی بر تجمع غیرقانونی در میدان بهارستان دریافت کردم و با تماس تلفنی آن را به (ل) دادم که در سایت میرحسین.کام منتشر شود اما پس از آن متوجه شدیم که این خبر در سایت کلمه منتشر شده است.
این متهم اغتشاشات اخیر اذعان کرد که قطاری که وی سوار آن شده است برخی راهبران و مسافرانش با اشاعه انقلاب مخملی و زیر سوال بردن نظام ولایت و ولایی بودن نظام را هدف گرفته بودند.
وی گفت: ما باید بدانیم که با چه هدف و قصدی در حال حرکت هستیم؛ طرح مسیر ابطال انتخابات به عنوان یک میانبر از سوی راهبران قطار معرفی شد.
وی گفت: این اهداف با تابلوهای غربی که عناصر بدخواه بر محتوای آنها کار کرده اند انتشار اخبار در برخی سایت ها مانند فیس بوک و موضوع اشتراک اخبار را در برخی سایت های دیگر پیگیری می کردند.
وی در عین حال گفت: من با کدام پیشینه خواستم و خواسته ام علیه نظام و ولایت اقدام انجام دهم.
این متهم خطاب به قاضی دادگاه افزود: بی گناهی من و همکارم همین بس که هزینه فراوان دادیم اما از آن قطار پایین‌ آمدیم البته این قطار ممکن است با انحراف در مسیر درست حرکت کند.
وی گفت: راهبران در صدد هستند مسافران دیگری را طعمه خود کنند که یکی از هزینه های آن خورد شدن قدس به عنوان نماد مظلومیت جهان اسلام است.
وی گفت: سهامداران آژانس یهود بر سر راه این قطار آمده اند اما غافل از این که آحاد مردم از آنها بیزارند و تحت تاثیر اظهارات آنها قرار نمی گیرند.
وی اظهار داشت: من از توطئه و اهداف باطل آنان برائت می جویم و برائت می طلبم و مطمئن هستم با هوشیاری ملت و تدبیر رهبری تمامی توطئه ها خنثی می شود.
این متهم آشوب های اخیر با بیان این که در تجمعات غیرقانونی شرکت نداشته است گفت: ما قربانی بدخواهی و سیاه نمایی راهبران و مسافران این قطار شدیم.
وکیل مدافع این متهم نیز در ادامه این بخش از دادگاه دفاعیات مبسوطی را ارایه کرد و با استناد به مواد مختلف قانونی گفت: هیچگونه دلیلی وجود ندارد که موکلش در اجتماعات غیرقانونی شرکت داشته باشد.
وی برخی از اتهامات موکلش از جمله اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی از طریق اینترنت را رد کرد و گفت: وی دو سایت میرحسین.کام و قلم سیما را طراحی کرده که این شغل وی است.
او گفت: موکلش قبل از انتخابات ریاست جمهوری دهم و سال 1387 برای برخی نامزدهای مجلس نیز وب سایت طراحی کرده است.
وی تنها جرم موکلش را انتشار خبر تجمع میدان بهارستان دانست و گفت که نقش وی نیز در این جرم معاونت بوده و وی با واسطه فردی به نام معتمدنیا این کار را انجام داده است.
وکیل مدافع این متهم با بیان این که موکلش رتبه 300 کنکور است و اشاره به این که عاشق ولایت و نظام است گفت: برخورد با موکل من در مراحل بازداشت و مراحل پس از آن بسیار خوب بوده و پرونده وی بسیار دقیق بررسی شده است.

** ستاد موسوی اهداف ناصوابی را پیگیری می کرد
یک متهم به اغتشاشات گفت: پس از انجام آخرین سفارش ستاد موسوی، خبری با مضمون تجمع حامیان موسوی روبه روی مجلس بر روی سایت میرحسین.کام ارسال کردیم اما در سایت قلم نیوز خبر غیرقانونی بودن این برنامه گذاشته شد و من در آنجا فهمیدم که اهداف ناصوابی توسط ستاد موسوی پیگیری می شده و رکب خوردم.
ا.ل به عنوان متهم ردیف سوم در پنجمین جلسه محاکمه طراحان و محرکین آشوب های اخیر در مجتمع قضایی امام خمینی افزود: شغل من طراحی و راه اندازی سایت است که با نزدیک شدن به انتخابات سلسله پیشنهاداتی برای طراحی سایت ستاد کاندیداهای مختلف از جمله ستاد دکتر احمدی نژاد دریافت کردم که پس از پیگیری موفق به کار با ستاد موسوی شدم.
وی توضیح داد: برای راه اندازی سایت پس از دیدار با دکتر فاتح، به مسئول طراحی دیجیتالی ستاد معرفی شدم و تلاش بر این بود تا این سایت ساختار شبکه اجتماعی داشته باشد.
این متهم به اغتشاشات ادامه داد: به علت کمبود وقت تنها بخشی از این سایت عملیاتی شد و از آنجا که ستاد موسوی اعلام کرد توانایی مالی برای نگهداری سایت ندارد از اسپانسر های علاقه مند به موسوی برای این کار استفاده کردیم.
ا.ل توضیح داد: خبری را مبنی بر تجمع آرام در مقابل مجلس برای اعتراض به نتیجه انتخابات برای تمامی اعضای شبکه اجتماعی سایت ارسال شد.
ا.ل ادامه داد: ارسال مطلب برای خبر تجمع در مقابل مجلس توسط بنده مورد قبول واقع شد زیرا مدیر سایت توانایی ارسال این مطلب را نداشت اما پس از ارسال این مطلب در سایت قلم نیوز نوشته شد که موسوی در این تجمع شرکت نخواهد کرد.
پس از مشاهده این مطلب سرور سایت را روز اول تیر خاموش کردیم زیرا علیرغم تعهدات خود برای پشتیبانی سایت دیگر قصد ادامه همکاری نداشتیم چرا که تصور می کردیم اهداف ناصوابی توسط آنان پیگیری می شد.
این متهم به اغتشاشات ادامه داد: ما اگر از ابتدا واقف به اهداف آنان بودیم وارد این بازی نمی شدیم و من از این بابت متاسفم اما امید دارم که عنصر مفیدی برای وطنم باشم.
ا.ل ادامه داد: زندان برای من بسیار سازنده بود چرا که توانستم بار دیگر خدای خود را بازشناسم و این مکاشفه با حسن رفتار اسلامی توسط بازپرس، قاضی و غیره انجام شد.
وی در خصوص اتهام مبنی بر این که ایمیل هایی را ارسال کرده است گفت: این ایمیل ها در دیتا بیس سایت موجود است و در خصوص جنبش وبلاگی که در آن شماره موبایل های آنان نیز موجود بود، باید بگویم که هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفت.
وی در خصوص اتهام دیگرش مبنی بر شرکت در تجمعات غیرقانونی گفت: بنده در هیچ تجمعی شرکت نکردم و در خصوص ارسال ایمیل ها باید بگویم اگر کاری در مورد ارسال ایمیل ها انجام دادم که مجرمانه بوده از آن اطلاعی نداشته ام، متاسفم و درخواست رافت اسلامی دارم.
ا.ل براساس قرائت کیفرخواست اختصاصی توسط نماینده دادستان متهم به اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت، فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران، شرکت در تجمعات غیرقانونی و ایجاد شبهه در انتخابات، اخلال در نظم عمومی با حرکات غیرمتعارف و تخریب اموال عمومی و دولتی است.
براساس کیفرخواست اختصاصی ا.ل وی که مدیر یک شرکت خصوصی طراحی صفحات وب و پشتیبانی آن است که اقدام به طراحی سایتی با عنوان میر حسین.کام برای ستاد موسوی کرده است.
وی همچنین براساس این کیفرخواست اختصاصی مامور جنبش وبلاگی در حمایت از موسوی شده بود.
وی همچنین متهم به ارسال 30 هزار ایمیل در خصوص تجمعی در مقابل مجلس شورای اسلامی می شود.
وکیل مدافع ا.ل در ادامه جلسه گفت: موکل من جوانی 33 ساله و متعلق به خانواده ای با سوابق روشن و فاقد هرگونه سابقه کیفری است.
وی ادامه داد: پس از پیشنهاد سرور سایت میرحسین.کام با انعقاد قراردادی طراحی و پشتیبانی این سایت را برعهده گرفته بود.
وکیل مدافع ا.ل ادامه داد: موکل بنده بخشی از اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد موسوی را از طریق ارسال ایمیل به اعضای این سایت و کاربران انجام می داده اما پس از انجام آخرین سفارش کارفرما مبنی بر تجمع در مقابل مجلس و تکذیب این خبر توسط سایت قلم نیوز به دلیل فهمیدن اهداف ناصواب آنان سرور سایت را خاموش می کند و فردای آن روز دستگیر می شود.
وکیل ا.ل اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت در خصوص موکل بنده مصداق ندارد چرا که ارتکاب به این جرم در وی مشاهده نمی شود.
وکیل مدافع ا.ل در خصوص اتهام اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر و اتهام تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران با شرکت در تجمعات و شبهه در انتخابات گفت: این دو اتهام نیز در خصوص موکل بنده صدق نمی کند چرا که در هیچ یک از تجمعات غیرقانونی شرکت نکرده و شبهه در انتخابات نقشی نداشته است.
وی در خصوص اتهام در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب و ایجاد ترس در جامعه نیز گفت: موکل بنده در هیچ یک از تجمعات شرکت نکرده بنابراین بلوا و آشوب و ایجاد ترس و وحشت در مورد وی ممکن نیست.
وی در خصوص محتویات ایمیل شخصی وی گفت: تمامی این موارد از دیگران دریافت شده یا اگر ارسالی نیز صورت گرفته به یک یا دو نفر از دوستان یا بستگان بوده و جنبه عمومی نداشته است.

**مدیر ارتباطات مردمی ستاد موسوی از وی و کروبی خواست به دروغ بودن اظهاراتشان اعتراف کنند
یک متهم دادگاه اغتشاشات اخیر طرح مباحثی مانند آزار و اذیت بازداشت شدگان را اتهامی زشت و ننگین دانست و گفت من از موسوی و کروبی می خواهم به دورغ بودن گفته های خود اعتراف، از متهمان اعاده حیثیت و چهره مخدوش شده نظام را بازسازی کنند.
ع.ب در پنجمین جلسه علنی رسیدگی به طراحان و عوامل آشوب ها و اغتشاشات اخیر گفت: من طرح این مباحث را یک لکه ننگ و شرم آور می دانم که لازم می دانم از خود و نظام اعاده حیثیت کنم.
مدیر سایت ارتباطات مردمی ستاد موسوی رفتار با خود در زندان را مصداق رحم و رحمت اسلامی دانست و گفت: برخی با این اتهام زشت و ننگین آبروی نظام و متمهان را خدشه دار کردند.
این متهم دادگاه اغتشاشات اخیر که به گفته خودش در اغلب بخش های ستاد موسوی حضور داشته و فعالیت های این ستاد را رصد کرده است گفت: اخبار سایت های منتسب به این ستاد کذب و تحریک کننده بود که سبب می شد افراد احساساتی شوند و اعمال خشنونت آمیز انجام دهند.
ع.ب که براساس کیفرخواست دادستان تهران به اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت تبلیغی و اعلام و انتشار اخبار کذب در سایت های اینترنتی و القای شبهه تقلب با هدف صلب اعتماد عمومی به حاکمیت مراجع رسمی، اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد بلوا، آشوب و حرکات غیرمتعارف و ایجاد ترس و وحشت در جامعه متهم شده است با اشاره به پیچیدگی های فضای مجازی و جرایم در این زمینه گفت: مجرم در فضای مجازی می تواند ردپای خود را پنهان کند و برخورد با این جرایم نسبت به فضای واقعی به دانش و مهارت خاص نیاز دارد.
وی با بیان این که مطالبش را به منظور تبیین افکار عمومی به دادگاه ارایه کرده است گفت: یکی از موضوعاتی که همه گیر شد نزدیک بینی بود بر این اساس که همگی به اطرافیان نگاه می کردند و خود را برنده قطعی انتخابات می دانستند.
مدیر سایت ارتباطات مردمی ستاد موسوی گفت: اعضای این ستاد شمال تهران را به تهران و تهران را به کشور تعمیم می دادند و خود را برنده انتخابات می دانستند.
وی نکته دوم را منتج از نکته اولش دانست و گفت: موضوع تقلب گسترده در انتخابات از سوی کسانی که خود را برنده انتخابات می دانستند و موضع گیری های بعدی سبب ایجاد شبهه در سلامت انتخابات شد.
وی تقلب را با تخلف متفاوت دانست و گفت: معتقدم جمهوری اسلامی در 30 سال گذشته تخلف در انتخابات را پی گیری کرده و با آن برخورد قانونی داشته است.
این متهم آشوبهای اخیر تصریح کرد: تقلب در شیوه جمهوری اسلامی امکانپذیر نیست و ادعایی مضحک بیش نیست.
وی با اشاره به عدم تمکین ستاد موسوی در برابر قوانین جاری گفت:آنان به جای آن که مباحث خود را در مجاری قانونی پیگیری کنند و چون محمل قانونی نداشتند مباحثی چون ابطال انتخابات و برگزاری رفراندوم را مطرح کردند.
وی افزود: اگر آنان احساس مسئولیت داشتند تمکین در برابر قانون را می پذیرفتند.
وی در ادامه اظهارات خود گفت: معتقدم این نامزدها مردم را بازیچه قرارداده، از آنها سوء استفاده کرده و با تحریک برخی را به اعمال مجرمانه سوق داده اند.
این متهم گفت: آنان به جای آنکه مسایل را از طریق قانونی پیگیری کنند لشکرکشی خیابانی کردند و مردم را در برابر نیروهای امنیتی قرار دادند.
وی گفت: آنان سپس بهتان های عظیمی را متوجه نظام کردند که شرم آور است و من لازم می دانم به عنوان فردی که در زندان با او با رحمت اسلامی برخورد شده است از خود و نظام اعاده حیثیت کنم.
به گفته نماینده دادستانی تهران از 2 دستگاه رایانه اش کلیپ ها و فیلم های تخریبی علیه نظام و نامه جعلی وزیر کشور به رهبری کشف و ضبط شده است افزود: من از فعالیت هایم در زمان انتخابات شرمسار و نادم هستم و آنها را برای قضاوت و داوری مردم بیان می کنم.
وی با اشاره به آشنایی و رابطه خانوادگی خود با رییس ستاد موسوی که عموی وی محسوب می شود گفت: من اسفند ماه 1387 وارد فعالیت های انتخاباتی شدم.
وی روابط عمومی سایبر و اینترنتی را از جمله طرح هایی ذکر کرد که به ستاد موسوی ارایه کرده است و گفت: انگیزه اولم علاقه شخصی به موسوی بود که اور را انسانی متعهد و پیرو ولایت و مدیری می دانستم که در سالهای سخت کشور را اراده کرده است.
وی دریافت مناسب و نیز جاه طلبی به امید گرفتن پست در صورت رای آوری موسوی را از دیگر انگیزه های خود ذکر کرد.
وی طراحی سایت میرحسین.آی آر و میرحسین.کام را از اقدامات صورت گرفته در این زمینه بیان کرد و گفت: 26 فروردین ماه خبر راه اندازی این سایت در قلم نیوز منتشر شد.
این متهم حوادث اخیر با بیان این که مدیریت مطالب را نیز برعهده داشته است، گفت: قرار شد بقیه سایت ها با ابلاغ مشابه که حدود 70 نام داشت نیز زیرمجموعه این سایت قرار گیرد و هزینه آن توسط ستاد موسوی پرداخت می شد.
وی با اعتراف به انتشار اخبار کذب و جعلی در سایت ارتباطات مردمی ستاد موسوی گفت: القای تقلب از سوی موسوی و کروبی با طرح مباحثی چون مهندسی آرا و شعبده بازی فضای احساسی ایجاد کرد و برخی را به اعمال مجرمانه وادار کرد.
وی با اشاره به تحریک رادیو فردا و بی بی سی فارسی گفت: اخبار این سایت ها جهت دار و با مانور دلسوزانه برای تحریک تقلب منتشر می شد که این اخبار بر روی من و بسیاری جوانان تاثیر داشت.
وی نقش برنامه های شبکه های معاند بی بی سی و صدای آمریکا را در تحریک خود و جوانان موثر خواند و گفت: به نظر می رسد این رویه هنوز هم ادامه دارد.
این متهم افزود: سایت روابط عمومی ستاد موسوی به سایت رسمی تبدیل شده بود و برای کاربران اطمینان آور بود و آنان به مواضع رسمی ستاد اعتماد می کردند.
در ادامه این بخش از دادگاه وکیل مدافع متهم به دفاعیات از موکلش پرداخت.
وکیل مدافع ع.ب. یکی از متهمان اغتشاشات اخیر گفت: موکل بنده و مسئولین سایت اعلام کرده بودند که این سایت هیچ ضمانتی در خصوص صحت اخبار منتشره ندارد و در سایت ذکر شده بود که احتمال دروغ بدون اخبار وجود دارد.
سید علی اصغر حسینی در پنجمین جلسه محاکه طراحان و محرکین آشوب های اخیر که به صورت علنی در مجتمع قضایی امام خمینی برگزار شد افزود:در خصوص یکی از اتهامات موکلم مبنی بر اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا،آشوب حرکات غیر متعارف و ایجاد ترس در جامعه باید بگویم موکل بنده فقط مسئول سایت بوده و اقدامات وی تنها در فضای مجازی انجام می شده است.
وی اظهار داشت: موکل بنده هیچ کدام از این عناصر مادی همچون اخلال در نظم،هیاهو و جنجال را انجام نداده است.
وی با اشاره به بجرم ماده 500 قانون مجازات اسلامی گفت: این ماده می گوید هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی یا به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی کند محکوم می باشد.
وکیل مدافع متهم ع.ب.ن ادامه داد:جریانات انتخابات را می توان به شروع انتخابات اعلام نامزدی،شروع تبلیغات و غیره تا 22 خرداد و روز اخذ رای تفکیک کرد.
وکیل مدافع این متهم اغتشاشات اخیر توضیح داد :هر عملی که موکل بنده از تاریخ شروع انتخابات تا 22 خرداد انجام داده در راستای تبلیغات انتخابات بوده و بر اساس قانون افراد می توانستند یکدیگر را نقد کنند.
حسینی تصریح کرد: حوادث بعد از انتخابات را نیز باید قائل به تفکیک شد. زمان بعد از انتخابات تا اعلام صحت انتخابات توسط شورای نگهبان و پس از آن تا امروز را باید از یکدیگر جدا کنیم.
وی با اشاره به اینکه 23 خرداد تا اعلام صحت انتخابات توسط شورای نگهبان ویژگی هایی داشته اضافه کرد: هر فردی که معتقد بوده انتخابات صحیح برگزار نشده به دلیل شبهاتی بوده که از طریق مراجع رسمی و قانونی پاسخ داده نشده و ضمنا صحت انتخابات نیز تایید نشده بود.
وکیل ع.ب. ادامه داد:پس از اخذ رای گیری انتخابات تا زمانی که شورای نگهبان صحت آن را تاییدنکند، صحیح فرض نمی شود و در این فاصله ممکن است اعلام نظرهایی شده و شائبه هایی مطرح شود.
حسینی ادامه داد:در فاصله چند روز پس از انتخابات اتمام حجت نظام اسلامی با اغتشاشگران و معترضین انجام نشده بود و پس از سخنرانی رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه موضع رسمی نظام اعلام شد.
به گفته وی حضوری که در خیابان ها انجام شده باید در چارچوب شور و هیجان قبل از انتخابات تلقی شود.
وی توضیح داد: اقدامات موکل بنده یک هفته پس از انتخابات نیز باید در همین راستا لحاظ شود چرا که فعالیت های وی به هفته دوم نکشید و دستگیر شد.
موکل ع.ب. ادامه داد وی مسئول سایت ارتباطات مردمی ستاد میرحسین موسوی بوده که بعد از انتخابات تبدیل به سایت انتشار اخبار شده که فعالیت این سایت با خبرگزاری فرق دارد.
حسینی تصریح کرد: در سایت موکل بنده مردم نظرات سوالات، فیلم ها و غیره را قرار می دادند و در واقع یک مشارکت در اطلاع رسانی بوده و موکل بنده تولید کننده این اخبار نبوده است.
وکیل مدافع ع.ب. ادامه داد: سایت موکل بنده از 25 تا 27 خرداد فعال بوده و دو روز نیز فیلتر شده بود،بنابراین این اتهام که موکل بنده از طریق سایت اقدام به تشویش اذهان عمومی کرده صحیح نیست.
وی با اشاره به ماده 500 قانون مجازات اسلامی گفت: دادگاه در رسیدگی به اتهامات موکل بنده و سایر متهمان باید بر تفاوت رفیت نظام و حاکیت از یک سو و دولت از طرف دیگر توجه کند.
حسینی اظهار داشت: تقاضای براعت موکلم از جرائم انتسابی داشته و تقاضای اعمال تخفیف مذکور در حق وی را دارم.چرا که متاهل و فاقد سابقه کیفری است.
ع.ب. متهم اغتشاشات در ادامه سخنان وکیل مدافع خود و در بخش ذکر آخرین دفاعیات گفت: من در خصوص کیفرخواست می خواهم نکاتی را بیان کنم بنده اخراجی دانشگاه نیستم و طبق سنوات تحصیلاتی فوق دیپلم محسوب می شوم همچنین بنده مدیر روابط عمومی ستاد موسوی نبوده ام بلکه به عنوان عضوی در آن فعالیت می کردم.

**اصول آئین دادرسی کیفری در پنجمین دادگاه رعایت شد
حسینی وکیل انتخابی ع.ب برادر زاده رییس ستاد میرحسین موسوی و متهم حوادث پس از انتخابات ، اظهار داشت: تمامی مقرارت و اصول آئین دادرسی کیفری در برگزاری پنجمین دادگاه رعایت شده است.
حسینی افزود: از مرحله تحقیقات گرفته تا بازداشت و تبدیل قرار ، در تمامی موارد موکل من از حقوق قانونی برخوردار بوده است.
وی تصریح کرد: وکلا توانستند در این جلسه دادگاه به راحتی از موکلان دفاع کنند و برای انجام آنچه باید انجام می دادند،‌هیچ مانعی برای من و همکارانم وجود نداشت.

**جزئیات جدید از نقش مهدی هاشمی رفسنجانی در حوادث پس از انتخابات
م.ن. عضو شورای سردبیری سایت جمهوریت در پنجمین جلسه دادگاه اشتباهات خود را پذیرفت و از دادگاه بابت ارتکاب این اشتباهات عذرخواهی کرد اما تاکید کرد که آنچه در این سایت منتشر شده است همگی تحت نظارت مهدی هاشمی رفسنجانی بوده است.
م.ن فرزند حسن ،29 ساله روزنامه نگار اهل رشت ساکن تهران و متاهل است که بر اساس کیفرخواست انفرادی که از سوی نماینده دادستان در جلسه دادگاه قرائت شد به فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی،اجتماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق حضور در اغتشاشات به ویژه اغتشاشات 25 خرداد 88 متهم است.
نماینده دادستان هنگام قرائت کیفرخواست این متهم تشویش اذهان عمومی و توهین به مسئولان کشور و نشر اکاذیب را از دیگر اتهامات وی برشمرد.
نماینده دادستان گفت: بر اساس تحقیقات متهم در راه اندازی سایت جمهوریت و و چاپ شبنامه موج نقش داشته و خود اقرار به حضور در آشوب های 25 خرداد 88و نیز اقرار به چاپ نشریه موج علیه مسئولان کشور نموده که چون مجوز نداشته به صورت شبنامه چاپ می شده است.
نماینده دادستان اظهار داشت: که نشریه موج به صورت شبنامه در تیراژ 200 هزار نسخه توسط م.ه فرزند یکی از مسئولان نظام و نیز ح.ک و م.ب و نیز متهم تهیه و توزیع شده است.
نماینده دادستان گفت به دلیل آنکه متهم دیدگاه های تندی داشته مطالب سایت جمهوریت نیز تند بوده است.
نماینده دادستان مجرمیت م.ن را محرز دانست.
پس از قرائت کیفرخواست اختصاصی متهم قاضی صلواتی که ریاست دادگاه را بر عهده داشت از متهم خواست که خود را به طور کامل معرفی کند که وی پس از معرفی خود اظهار داشت: عضو شورای سردبیری سایت جمهوریت بوده است.
قاضی خطاب به متهم گفت، شما وکیل مدافع ندارید آیا خودتان دفاع می کنید که متهم پاسخ داد بله من خودم دفاع می کنم.
م.ن در دفاعیات خود گفت: سایت جمهوریت متعلق مهدی هاشمی و از حامیان موسوی است، من از سال 84 با دانشگاه آزاد به صورت پیمانکاری برای تالیف کتب همکاری داشتم و از سال 87 با آقای ح.ک آشنا شدم و کارم را آغاز کردم.
به گزارش ایرنا، ح.ک از یکی از متهمان پرونده حوادث پس از انتخابات است که در یکی از جلسات قبلی دادگاه حضور یافت و از خود دفاع کرد.
وی در دفاعیاتش م.ن را مسئول چاپ مطالب در سایت جمهوریت دانست اما م.ن در جلسه امروز گفت: مسئولیت چاپ تمامی مطالب در سایت جمهوریت به عهده ح.ک و مهدی هاشمی رفسنجانی بوده است.
متهم گفت: که آقایان ح.ک و مهدی هاشمی نمی خواستند در دوره دوم آقای احمدی نژاد رییس جمهور باشد و لذا با توجه به تجربه مهدی هاشمی در سال 84 در ایجاد اتاق فکر، قرار شد که سایت جمهوریت راه اندازی شود.
متهم تصریح کرد: آقای مهدی هاشمی از اسم سایت گرفته تا استراتژی آن در همه جا ذی مدخل بود. او صاحب امتیاز و آقای ح.ک مدیر مسئول بود. حتی در اواخر کار آقای ح.ک با اپراتور شخصا ارتباط برقرار می کرد و حتی به خبرنگاران سوژه می داد.
عضو شورای سردبیری سایت جمهوریت به انعقاد قراردادهای صوری با 12 نفر از جمله خود وی از سوی آقای ح.ک که مسئول ستاد ربع قرن نیز بوده به نمایندگی از دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: 15 روز از فعالیت سایت گذشته بود که ح.ک گفت: هزینه خبرهای تولیدی سایت را آقای مهدی هاشمی پرداخت می کند.
وی به سیاست های سلبی و ایجابی سایت جمهوریت اشاره کرد و گفت: تخریب دولت احمدی نژاد از سیاست های سلبی سایت بود و حمایت از خاتمی و نیز یا خاتمی یا میر حسین از سیاست های ایجابی بود که از اسفند ماه به بعد به حمایت از میرحسین تبدیل شد.
این متهم اعتراف کرد: آقای مهدی هاشمی از انتشار خبرهای تند و جنجالی حمایت می کرد؛ چون معتقد بود که مخاطب بیشتری جلب می کند و حتی می گفت منابع خبر و مستند بودن آن مهم نیست زیرا که در آستانه انتخابات سایت ها را فیلتر نمی کنند.
وی به خبر سازی ها در سایت جمهوریت اشاره کرد و گفت: ذیل این سیاست به شایعات دامن زده می شد و آقای ح.ک می گفت که این خبرها را از دوستانشان در نهادهای حکومتی و نیز مهدی هاشمی می گیرم. مصاحبه های جهت داری نیز با افراد دولت های هاشمی و خاتمی گرفته می شد که اینان می گفتند آمار و عملکرد احمدی نژاد دروغ است و به این ترتیب سیاه نمایی می شد.
این متهم با اشاره به فعال بودن مهدی هاشمی در کمیته صیانت از آرا گفت: آنان معتقد بودند تحت هر شرایطی میر حسین موسوی برنده است لذا نظرسنجی های جعلی و القای تقلب صورت می گرفت حتی از چاپ یکی دو مصاحبه که احمدی نژاد را برنده انتخابات دانسته بودند، خودداری کردند.
عضو شورای سردبیری سایت جمهوریت ادامه داد: کم کم خط تخریبی سایت از دولت به نظام تبدیل شد و از شورای نگهبان تا صداوسیما را در بر گرفت در واقع یک هم سویی بین سایت جمهوریت و سایت های ضد نظام ایجاد شد.
این متهم با رد اظهارات ح.ک در یکی از جلسات دادگاه مبنی بر اینکه وی در تند شدن مطالب سایت نقش داشته است، گفت: به وضوح و بر اساس شهادت اپراتورها ما نمی خواستیم این کار را انجام دهیم اما این شخص آقای ح.ک و مهدی هاشمی بودند که دنبال این مساله بودند که نمونه آن انتشار نامه طبقه بندی شده وزارت اطلاعات درباره ماجرای استارت اویل بود.
متهم گفت: با اینکه ما می گفتیم این کار خلاف قانون است آقای ح.ک می گفت این سایت متعلق به مهدی هاشمی است و هزینه آن را می دهد و حق دارد از این سایت استفاده کند و خودش نیز پاسخگو است.
متهم در ادامه دفاعیاتش درباره توزیع شبنامه موج گفت: از آنجا که آقایان معتقد بودند همه مردم به اینترنت دسترسی ندارند اقدام به تولید شبنامه موج کردند و مطالب این شبنامه را آقای م.ب جمع آوری کرد و برای هماهنگی و چاپخانه با یکی از اعضای ستاد میر حسین به نام اقای م هماهنگی شد آن ها می گفتند اگر یک میلیون از این شبنامه چاپ شود، هزینه آن داده می شود.
متهم اضافه کرد: اما سرانجام 200 هزار نسخه از شبنامه موج تولید و از طریق ستاد 88 در تهران توزیع شد و هزینه آن 3/5 میلیون تومان بود که هزینه اش از طرف مدیران دانشگاه آزاد پرداخت شد.
این متهم در آخرین دفاعیات خود خطاب به قاضی و حاضران در دادگاه گفت: افرادی که در دادگاه می آیند و امثال بنده را متهم می کنند که ما سایت را به سمت رادیکال شدنبردیم، هر عقل سلیمی می داند که خودشان و آقای مهدی هاشمی ما را یاری کردند تا سایت داری کنیم.
متهم گفت: در حوادث پس از انتخابات خسارت های سنگینی به نظام و انقلاب وارد شد که سران احزاب و جریان های سیاسی باید پاسخگو باشند.
وی گفت: من اشتباهات خود را می پذیرم و عذرخواهی می کنم اما باید بگویم حق الزحمه ما در این سایت کمتر از عرف موجود است و مستندات نیز وجود دارد ما به دنبال اینکه در مقابل نظام بایستیم، نبودیم و امروز ما باید پاسخگوی اشتباهات و انحرافات و تغییر استراتژی سایت از سوی مسئولین سایت باشیم.
متهم اضافه کرد: آن ها باید پاسخگوی اعمال خود باشند و نیز پاسخ دهند که چرا از منابعی که حق برداشت آن را نداشتند، برداشت کردند و از این سایت استفاده جناحی کردند.

**موضوع شکنجه و آزار جنسی در زندان دروغ است
برادرزاده رییس ستاد میرحسین موسوی پس از پنجمین جلسه دادگاه گفت که موضوع شکنجه ، آزار جنسی در زندان دروغ است و من در مدتی که در بازداشت بودم، هیچ رفتاری خارج از رافت اسلامی، مشاهده نکردم.
ع .ب یکی از متهمان پرونده حوادث پس از انتخابات ،‌پس از پایان جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران ، افزود: القائات از تقلب تا طرح موضوع های خلاف اخلاق و آزار جنسی در دادگاهها ، مخرب بود و من تا زمانی که بازداشت بودم ، نه شکنجه و تعدی دیدم و نه شنیدم.
این متهم که اکنون با تودیع وثیقه آزاد است ، گفت که من در طول بازداشت رفتاری خلاف ، خارج از مدار رافت اسلامی ندیدم و با من انجام نشد.
وی در پاسخ به این پرسش که توصیه ات به مردم چیست؟، گفت: مردم را به تفکر دعوت می کنم ، چرا که اگر ساعتی تفکری می شد، این آشوب ها ایجاد نمی شد.

**براثر القائات تصور می کردیم، هرکسی باید رییس جمهور باشد جز احمدی نژاد
یکی از متهمان پرونده طراحان و عوامل آشوبهای اخیر تهران که طراح طرح خاموشی سبز بوده است، هدف از ارایه این طرح را مقابله را احمدی نژاد و اعتراض به نتیجه انتخابات ذکر کرد.
"ا.ا" یکی دیگر از متهمان پرونده طراحان و محرکین آشوبهای اخیر تهران بود که کیفرخواست انفرادی آن در جلسه روز دوشنبه دادگاه قرائت شد.
دادستانی اتهامات وی را فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق اخلال در شبکه برق کشور که با هدف اخلال در نظم عمومی انجام شده و نیز اجرای طرح خاموشی سبز برشمرده است.
به گزارش ایرنا، وی که دارای مدرک کارشناسی برق بوده و مدیرعاملی یک شرکت مرتبط با حوزه برق را برعهده دارد در انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه به سر می برده است.
براساس کیفرخواست انفرادی داستان وی در تجمعات غیرقانونی روزهای 25 خرداد که از میدان انقلاب تا آزادی برگزار شد و نیز تجمع 26 خرداد از میدان ونک تا جام جم حضور داشته است.
متهم همچنین در تجمع 27 خرداد در میدان هفت تیر و نیز 28 خرداد در میدان امام خمینی حاضر بوده است.
براساس کیفرخواست انفرادی دادستان متهم با رویت یک آگهی در سایت بالاترین با طرحی آشنا می شود که از طریق افزایش استفاده از برق برای بیان اعتراضات خود استفاده می شده است که اگرچه در 30 مرداد این طرح اجرا شد اما تاثیری در برق عمومی کشور نداشت و تغییرات آن تنها به اندازه شروع یک سریال تلویزیونی بوده است و به همین خاطر متهم مذکور طرح خاموشی سبز را طراحی و از طریق وبلاگ فردی به نام "خرداد 22" آن را تبلیغ نمود و از طریق اینترنت هسته مرکزی آن را با حضور 10 نفر تشکیل داد.
نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست انفرادی تاکید کرد که متهم پیشنهاد کرده بود که طرح مذکور در روزهای 26، 27 و 28 مرداد با قطع برق از طریق قطع فیوز خانه ها اجرایی شود و سپس برق مشترکی در ساعت 9 و 15 دقیقه بار دیگر مجددا متصل شود که هدف از آن اعتراض به نتیجه انتخابات و افزایش ناگهانی استفاده از برق در سطح کشور می شد و هدف نهایی آن مقابله با نظام بود.
نماینده دادستان تاکید کرد: متهم در حالی علت اقدامات خود را در اعتراض به ناکارآمدی دولت برشمرده است که وی در طی سالهای اخیر 26 قرارداد با وزارت نیرو و شرکت های وابسته با آن منعقد و 700 میلیون تومان درآمد داشته که تنها سود خالص آن 300 میلیون تومان برآورد شده است و وی توانسته 4 شرکت در دبی، ترکیه، بندرعباس و تهران ثبت کند.
نماینده دادستان خواستار اعمال مواد 42، 46، 47، 500 و تبصره 2 ماده 677 قانون مجازات اسلامی برای متهم نمود.
در ادامه "ا.ا" به ارایه دفاعیات خود پرداخت و با بیان این که طی 9 سال گذشته و حتی در دوره دانشجویی خود هیچ فعالیت سیاسی و صنفی نداشته است اعلام کرد که در 22 خرداد نیز در محل کنسولگری ایران در ترکیه رای داده است و سپس به ایران بازگشته و پس از آنکه بیانیه هایی از سوی برخی گروه ها و افراد صادر شد تحت تاثیر فضای احساساتی و هیجانی آن زمان قرار گرفت و در تجمعات غیرقانونی شرکت کرد اما پس از نماز جمعه که به امامت آیت الله خامنه ای برگزار شد دیگر به هیچ از تجمع ها نرفته است.
این متهم فضای تبلیغاتی و رسانه ای آن زمان در حوزه سایبر را فضای مسمومی خواند و گفت: من 16 تیرماه در ایران نبودم و از طریق سایت بالاترین دیدم که طرحی ارایه شده و در آن از مردم خواسته شده است که در زمان مشخصی 10 میلیون اتو به برق بزنند تا از این طریق مصرف برق در کشور بالا رود.
ا.ا این طرح را مضحک خواند و گفت: پس از آن من طرحی تئوریک را از طریق فراخوان عمومی ارایه کردم اما وقتی به ایران آمدم متوجه شدم که این طرح فراگیر شده است.
وی افزود: من می دانستم که با توجه به سیستم دیسپانجینگ وزارت نیرو چنین طرحهایی عملیاتی نیست و لذا دوباره به ترکیه برگشتم و طرحی نوشتم که از طریق آن می شد اختلال در شبکه برق کشور ایجاد کرد که نام آن خاموشی سیاه نامگذاری شد.
وی گفت: در بررسی هایی که داشتم متوجه شدم که می توان کاری کرد که 20 تا 40 درصد شبکه را خاموش کرد و لذا طرح خود را ارایه و پیشنهاد کردم که طی روزهای 26 تا 28 مرداد اجرایی شود.
این متهم با تاکید بر این که قصد مخالفت با نظام را نداشتم، گفت: افرادی با نام مستعار خرداد، محسن، کامران، موج امید سبز و سگارو هسته تیم مرا تشکیل می دادند و سپس سایتی را طراحی و طرح خود را در آن ارایه کردم.
وی ادامه داد: خرداد به من اعلام کرد که 40 هزار ایمیل در اختیار دارد و محسن و کامران که خود را از فعالان ستاد موسوی اعلام می کردند به من اعلام کردند که 47 هزار ایمیل در اختیار دارند.
ا.ا ادامه داد: سگارو نیز مدعی داشتن 50 هزار ایمیل بود و من نیز به دلیل شرکتی که تاسیس کرده بودم حدود 5 هزار ایمیل داشتم تا طرح خود را تبلیغ کنم.
وی گفت در این طرح از مردم خواسته می شد تا از ساعت 9 برق خود را خاموش و ساعت 9 و 15 دقیقه باردیگر آن را متصل کنند. قصد ما در اجرای آن در سه روز متوالی این بود تا وزارت نیرو فریب بخورد و بارگذاری ها در شبکه تغییر کند تا بتوانیم از این طریق به احمدی نژاد فشار بیاوریم یا او استیضاح شود یا مجلس به وزرایش رای ندهد و یا رهبری او را عزل نماید.
ا.ا با تاکید بر این که براثر القائات تصور می کرده که باید هرکسی رییس جمهور باشد جز احمدی نژاد، گفت: تبلیغاتی که آن زمان وجود داشت این بود که می گفتند عملکرد دولت احمدی نژاد منفی و او خائن نظام است.
وی گفت: چنین تفکراتی در جریان فضاسازی ها به من القا شد چون من اطلاعات یا تحلیل سیاسی از خود نداشت و البته باید گفت که دست اندرکاران این بحث تلاش داشتند نیمه خالی لیوان را در نظر بگیرند و در جامعه منتشر کنند و من هم جزو یکی از همین افراد جامعه بودم.
وی با بیان این که تصورش از زندان اوین این بوده که به طور حتم با وی برخورد شدیدی خواهد شد، گفت: وقتی من دستگیر شدم بر اثر القائات تصور می کردم که حتما شکنجه خواهم شد و یا در نهایت اتفاقی برای من خواهد افتاد اما امروز شهادت می دهم که در 35 روز بازداشت در این زندان هیچ نوع بد رفتاری با من نشد و در انفرادی بود که به فکر اقدامات خود افتادم.
ا.ا افزود: من پیش از این شنیده بودم که هر کس به زندان می رود دچار تحول روحی می شود و امروز می دانم که زندان فرصت فکر کردن به من داد تا بفهمم که آنچه را که تصور می کردم درست است غلط بود و حقایق چیز دیگری بود.
این متهم در ادامه با اعتراض به عملکرد برخی افراد در فضای انتخابات و پس از آن به ویژه عملکرد میرحسین موسوی و کروبی و ستاد آنان اظهار داشت: آنان فضا را به سمت هیجان بردند و به همین خاطر بود که من می خواستم دولت احمدی نژاد را به زمین بزنم اما الان می دانم که تصورم اشتباه بود و لذا از همه می خواهم که فضای کشور را بار دیگر به فضای قبل از آغاز انتخابات بازگردانند.
وی ضمن عذرخواهی از رهبر انقلاب و مردم به خاطر استفاده از دانش خود برای ضربه زدن به نظام گفت: پس از آنکه بازجو در زندان به من گفت که آیا فکر نکردی که شاید با این طرح برق جایی قطع شود که نباید قطع شود چرا به فکر مردم نبودی؟ به خود آمدم.
در ادامه وکیل مدافع متهم موارد مورد استناد در کیفرخواست انفرادی موکلش را مورد قبول ندانست و گفت: طرحی که وی ارایه کرده است عملیاتی نشد و اقدامات موکل من تابع احساسات و هیجانی بوده است که در آن زمان وجود داشته است.
وی با بیان این که موکلش اقدام به خرابکاری نکرده است از ریاست دادگاه خواست تا با توجه به ابراز ندامت و پشیمانی وی مواد 22 و 25 قانون مجازات اسلامی را در مورد وی اعمال کند.
ا.ا در آخرین دفاعیات خود بار دیگر از دادگاه تقاضای بخشش کرد تا بتواند گذشته را جبران کند.

** متهمان در انتخاب وکیل آزاد بودند
وکیل یکی دیگر از متهمان حوادث بعد از انتخابات اعلام کرد که متهمان پرونده آشوب‌های بعد از انتخابات در انتخاب وکیل‌آزاد بودند و بدون هیچگونه تحمیلی وکلای مورد نظر خود را انتخاب کردند.
" محسن مشهدی" که وکالت ا.ل. را بر عهده دارد، روز دوشنبه پس از پایان پنجمین جلسه دادگاه طراحان و محرکین آشوب‌های اخیر تهران در گفتو گو با خبرنگاران تاکید کرد: وکلای متهمان این پرونده نیز توانسته‌اند آزادانه لوایح خود را مستندا تهیه و آزادانه در دادگاه ارایه کنند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ادعای رسانه‌های خارجی مبنی بر عدم حضور وکلا در دادگاه، گفت: رسانه‌های خارجی هیچ گاه از عملکرد ما راضی نمی‌شوند مگر اینکه از آنها تبعیت کنیم.
مشهدی در خصوص رعایت آیین دادرسی نیز گفت که رییس دادگاه تمامی موارد آیین دادرسی را رعایت و اتهامات را به متهمان تفهیم کرد ضمن اینکه به آنان اجازه داد تا در محضر دادگاه از خود دفاع کنند.
پنجمین جلسه محاکمه طراحان و محرکین آشوب های اخیر که به صورت علنی از صبح امروز شروع به کار کرد، بعد ازظهر و حدود ساعت 13 خاتمه یافت.
در پایان این جلسه قاضی صلواتی مجددا تاکید کرد: تمامی خبرنگاران سایت ها، روزنامه ها و شبکه های خبری مکلف هستند که گزارش های امروز را بدون ذکر نام و نام خانوادگی متهمان اعلام کنند.+ | نوشته شده در: ٢۳ شهریور ۱۳۸۸ توسط: دانشجو | نظرات ()

آخرين مطالب
آغاز فعالیت " بند میم " تا محاکمه سران فتنه
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار صمیمانه و پرشور هزاران نفر از دانشجویان
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولین و کارگزاران نظام اسلامى
بیانات رهبر معظم انقلاب در ضیافت انس با قرآن در اولین روز ماه رمضان
بیانات منتشر نشده رهبرانقلاب به ‌مناسبت پایان ماه شعبان
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس جمهور گینه بیسائو
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رؤسای شرکت‌کننده در نشست کشورهای فارسی‌زبان
پیام رهبر معظم انقلاب بمناسبت هفتمین روز شهادت جمعی از مردم مومن زاهدان
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام در سالروز بعثت پیامبر اعظم (ص)
تعیین و ابلاغ سیاستهای کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی رحلت آیت‌الله آقای حاج سیّدمحمّدحسین فضل‌الله
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس سازمان و جمعی از هنرمندان صدا و سیما
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با رهبر معظم انقلاب
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از مردم بوشهر
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اعضای بسیجی هیأتهای علمی دانشگاهها
بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم بیست و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رض)
نامه فرزند شهید رحیمی خطاب به پدرش در مورد اوضاع جامعه
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از معلمان سراسر کشور
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از پرسنل و فرماندهان نیروی انتظامی


منوي اصلي

نويسندگان

دسته بندي ها

آرشيو مطالب

  CopyRight © http://daneshjoo-news.persianblog.ir Template Designer: GHALEBKADEH